Bezpieczna karta płatnicza - jak o to zadbać?

2013-05-10 11:35:46

Nie można stwierdzić z całą stanowczością, że dokonywanie transakcji kartą do konta, czy nawet samo posiadanie jej, jest zupełnie bezpieczne. Pewne ryzyka związane są zarówno z kartami zbliżeniowymi, jak i tradycyjnymi. Comperia.pl przedstawia kilka sposobów zminimalizowania zagrożenia padnięcia ofiarą oszusta.

Choć statystyki oszustw bynajmniej nie są alarmujące, na posiadaczy kart płatniczej czyhają pewne ryzyka. Tak samo zresztą, jak nie jest wszak całkowicie bezpieczny człowiek dokonujący jedynie transakcji gotówkowych. Niemniej przestrzeganie kilku absolutnie podstawowych zasad pomoże zminimalizować zagrożenie związane z użytkowaniem kart płatniczych.


Jak chronić kartę? Płacąc nią w sklepie, barze itp. należy mieć ją cały czas na oku, oraz weryfikować, czy sprzedawca pobiera właściwą kwotę z konta. Jeśli pracownik sklepu chce zanieść kartę na zaplecze (bo tam ma czytnik kart), nalegajmy, aby iść za nim.

Koniecznie dbajmy także o bezpieczne przechowywanie karty. Należy trzymać kartę w takich miejscu, aby szybko zauważyć jej brak. Nie zostawiajmy jej „opieki”, np. w kieszeni kurtki w miejscu publicznym. Zawsze warto mieć przy sobie (np. zapisany w pamięci telefonu komórkowego) numer infolinii banku czy specjalny numer, pod którym można zastrzec kartę.

Ponadto absolutnie nie można nosić kodu PIN wraz z kartą. Najlepiej mieć go „zapisanego” jedynie w swojej pamięci. Poza tym pamiętaj, aby nikomu nie zdradzać tego szyfru. Dotyczy się to także osób podających się za pracowników banku. Pamiętaj - bank NIGDY nie poprosi Cię (ani w oddziale, ani przez telefon, ani w e-mailu itp.) o Twój PIN!

Na wypadek ewentualnej kradzieży karty, dobrze jest ustanowić jakąś maksymalną dzienną kwotę transakcji kartą, aby potencjalny złodziej nie „wyczyścił” konta do cna. Takie rozwiązanie jest szczególnie istotne w przypadku posiadania karty zbliżeniowej, tzn. kiedy transakcji do 50 zł nie trzeba w sklepie potwierdzać kodem PIN.

Warto także zachowywać wszystkie potwierdzenia płatności kartą oraz wypłat z bankomatów, a następnie porównywać je z wykazem operacji na wyciągu bankowym czy w systemie elektronicznym. W razie jakichkolwiek rozbieżności i wątpliwości zgłośmy się do banku.

Należy także możliwie jak najlepiej chronić dane z karty płatniczej (numer karty, numer CVV2 lub CVC2 z odwrotu karty, datę ważności). To komplet informacji potrzebnych do transakcji kartą w Internecie.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl
 

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam