Bezpieczna karta, czyli jak dbać o swoje pieniądze

2012-11-07 10:18:38

Rezerwacja biletu, tankowanie paliwa na stacji benzynowej, czy zakupy w sklepie. W tych wszystkich sytuacjach mamy do czynienia z dokonywaniem płatności. Doskonałym narzędziem, które dobrze sprawdza się w takich operacjach jest karta płatnicza. Trzeba jednak wiedzieć, że z kartami wiążą się pewne ryzyka. O jakich zagrożeniach mowa i co zrobić w przypadku ich wystąpienia? Porównywarka finansowa Comperia.pl przedstawia kilka podpowiedzi.

Największym i jednocześnie najważniejszym zagrożeniem związanym z kartą płatniczą jest jej kradzież. W przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, właściciel narażony jest na utratę swoich pieniędzy. Potencjalny złodziej może bowiem przy wykorzystaniu takiej karty dokonywać płatności (o ile oczywiście zna PIN do takiej karty). Trzeba jednak wspomnieć, że na rynku jeszcze występują karty, których autoryzacja jest wykonywana za pomocą podpisu. W przypadku takiej karty, złodziej ma jeszcze łatwiejsze zadanie. Także jeśli karta ma funkcjonalność zbliżeniową, złodziej może nią wykonać kilka operacji do kwoty 50 zł każda, bez potwierdzania ich PIN-em. Jak się bronić?
W momencie stwierdzenia, że nasza karta płatnicza została skradziona lub zgubiona, najważniejszą czynnością jest zastrzeżenie karty. Dzięki takiej operacji nasz „plastik” po prostu przestanie być aktywny, i nikt nie będzie mógł już z niego korzystać. Ważne jest, aby zastrzeżenia dokonać jak najszybciej, wtedy ryzyko utraty naszych pieniędzy ulegnie znacznemu obniżeniu.

Najpopularniejszymi metodami zastrzeżenia karty są telefon na infolinię oraz wizyta w oddziale bankowym. W pierwszym przypadku konieczne będzie „przejście” przez etap weryfikacji tożsamości klienta. Najczęściej polega on na tym, że konsultant zadaje kilka pytań odnośnie adresu zameldowania , nazwiska rodowego matki itp. i dopiero po przejściu całej procedury zastrzega kartę.

Innym sposobem zastrzeżenia karty jest wizyta w placówce banku, w której to, po okazaniu dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość, należy wypełnić stosowny formularz. Trzeba jednak wiedzieć, że zastrzeżenie karty płatniczej jest nieodwołalne. Oznacza to, że gdybyśmy odzyskali zgubioną bądź skradzioną kartę, która była wcześniej zastrzeżona, to korzystanie z niej nie będzie już możliwe. W celu uzyskania dostępu do swoich pieniędzy konieczne zatem będzie wyrobienie nowej karty. Środki zaradcze
W celu zwiększenia bezpieczeństwa swoich pieniędzy ważne jest umiejętne korzystanie z karty. Chodzi przede wszystkim o maksymalną ochronę numeru PIN. Wiele osób zamiast po prostu go zapamiętać, zapisuje sobie go na kartce i nosi razem z kartą płatniczą. Takie zachowanie jest niedopuszczalne, ponieważ w przypadku kradzieży naszych dokumentów, złodziej zyskuje pełen dostęp do naszych pieniędzy.

Kolejną metodą, która może służyć poprawie bezpieczeństwa naszych pieniędzy, jest oferowane praktycznie w każdym banku ubezpieczenie karty na wypadek jej kradzieży. Zazwyczaj taka operacja kosztuje około kilku złotych miesięcznie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że owe ubezpieczenie zazwyczaj obowiązuje do pewnej kwoty i tylko przez pewien czas od zgubienia lub kradzieży karty.

Korzystanie z kart płatniczych podczas dokonywania płatności za dobra, czy usługi jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Operacje takie nie tylko charakteryzują się większą wygodą, ale także są dużo bezpieczniejsze od tradycyjnego obrotu gotówkowego. Trzeba jednak być świadomym, że utrata karty może przytrafić się każdemu. Dlatego w takich chwilach trzeba jak najszybciej reagować. Tylko w ten sposób uda nam się ograniczyć ryzyko potencjalnych strat. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam