Bez warunków, bez opłat, bez problemów! Oto prawdziwie bezpłatne konta osobiste!

2014-09-19 17:36:00

Uzależnianie pobrania opłaty miesięcznej za prowadzenie konta osobistego czy użytkowanie karty od poziomu wpływów czy aktywności w transakcjach kartą to dla banków chleb powszedni. Z bezinteresownością najbardziej po drodze jest Meritum Bankowi, Bankowi Nordea i T-Mobile Usługom Bankowym. Tylko te trzy instytucje dają konto, kartę i wszystkie bankomaty w Polsce za darmo, bez stawiania dodatkowych wymogów.

Banki już od kilku lat bardziej szanują klientów, którzy otrzymują na konto odpowiednio wysokie wynagrodzenie, i jak najczęściej wydają te pieniądze w ramach transakcji kartą w sklepach i punktach usługowych. Tych, którzy warunkom nie sprostają, karzą nawet kilkunastozłotowymi opłatami. Instytucje, w których klient nie musi co miesiąc z kalkulatorem wyliczać, czy kwota wpływów na rachunek albo wydana kartą jest dla banku satysfakcjonująca, to „gatunek ginący”. Porównywarka finansowa Comperia.pl przyjrzała się tym najlepszym, bo darmowym zawsze i bez żadnych obostrzeń, rachunkom osobistym.

Wnioski z obserwacji są bardzo niepokojące. Na rynku są tylko 3 rachunki osobiste, w których prowadzenie, użytkowanie kart debetowych do nich i wypłacanie gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce na pewno będzie darmowe. To Proste Konto Osobiste w Meritum Banku, T-Mobile Konto w T-Mobile Usługi Bankowe oraz Konto Ulubione w Banku Nordea. Oczywiście istnieją rachunki, które MOGĄ być bezpłatne, ale potrzebne jest do tego zaangażowanie klienta (odpowiednie wpływy na rachunek w ciągu miesiąca lub dana liczba lub wartość transakcji bezgotówkowych kartą) albo właśnie jego umiejętność ograniczania się (wyłącznie kilka wypłat z bankomatów za darmo w miesiącu, lub tylko w określonej wysokości).

Proste Konto Osobiste w Meritum Banku, podobnie jak Konto Ulubione w banku Nordea czy T-Mobile Konto w T-Mobile Usługi Bankowe, to właściwie rachunek idealny dla każdego. Jeśli ktoś chce aktywnie korzystać z konta - ma wszystkie podstawowe funkcjonalności absolutnie za darmo. Jeśli nie chce, bo np. założył Proste Konto Osobiste wyłącznie dla atrakcyjnej Lokaty Start (na 2 miesiące, aż na 5 proc. w skali roku) - i tak nic nie zapłaci. Prawdziwie darmowe konta osobiste, wzór dla innych banków, które podwyższają opłaty zasłaniając się spadkiem przychodów odsetkowych (bo niskie stopy procentowe) czy z tytułu transakcji kartowych (bo obniżka opłaty interchange).

Na rynku funkcjonują jeszcze 4 banki, które konto i kartę dają bezwarunkowo za darmo, ale już z wypłatami z każdego bankomatu w kraju tak dobrze nie jest. To SMART Konto w Banku SMART, Konto Godne Polecenia w Banku Zachodnim WBK, eKonto Mobilne w mBanku oraz Konto e-direct w Pakiecie Standard w Volkswagen Banku.

Najatrakcyjniejsze cenowo konta osobiste w Polsce
Bank
Nazwa konta
Opłata za prowadzenie (miesięcznie)
Miesięczna opłata za kartę
Opłata za wypłatę z obcego bankomatu
Meritum Bank
Proste Konto Osobiste
0,00 zł
0,00 zł
0,00 zł
Nordea
Konto Ulubione
0,00 zł
0,00 zł
0,00 zł
T-Mobile Usługi Bankowe
T-Mobile Konto
0,00 zł
0,00 zł
0,00 zł
Bank SMART
SMART Konto
0,00 zł
0,00 zł
5 zł (0 zł za 3 pierwsze wypłaty)
Bank Zachodni WBK
Konto Godne Polecenia
0,00 zł
0,00 zł
5,00 zł
mBank
eKonto Mobilne
0,00 zł
0,00 zł
3 proc. kwoty wypłaty, min. 5 zł (maks. 9 zł). Możliwość wykupienia za 5 zł miesięcznie usługi "Wypłaty ze wszystkich bankomatów".
Volkswagen Bank
Konto e-direct Pakiet Standard
0,00 zł
0,00 zł
1,50 zł (dla wypłat na kwotę poniżej 400 zł, powyżej 0 zł)
* Ujęto konta dla każdego klienta (nie studenckie, młodzieżowe, dla emerytów, dla klientów VIP itp.). W tabeli nie ujęto kont, które mogą mieć niższe opłaty przy wpływach miesięcznych wyższych niż 5 tys. zł.

źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Ze szczegółami podstawowych opłat za konta w Polsce można zapoznać się TUTAJ.

Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam