Bankowość wirtualna. Szybkość, wygoda, ale także nieunikniona konieczność

2012-02-29 09:43:45

Rynek finansowy nieustannie się rozwija. Szczególnie jest to widoczne w segmencie produktów bankowych, które jeszcze do niedawna wymagały tradycyjnej formy obsługi, a obecnie wszystkie operacje są dokonywane online. Czy taka zmiana jest bezpieczna dla pieniędzy potencjalnego klienta? Comperia.pl postanowiła sprawdzić na czym polega bankowość wirtualna?

Czasy tradycyjnej bankowości minęły bezpowrotnie. Aktualnie trudno sobie wyobrazić sytuację, w której dokonanie przelewu, czy też ustanowienie zlecenia stałego wymaga odwiedzenia placówki bankowej. W chwili obecnej takie operacje można wykonać bez wychodzenia z domu. Wszystko dzięki szybkiemu rozwojowi technologii i powszechnemu dostępowi do internetu. Dziś praktycznie każdy bank oferuje swoim klientom zdalny dostęp do oferowanych przez siebie produktów.

Podstawowym produktem bankowym, który można obsługiwać przy pomocy internetu jest konto osobiste. Wykonanie przelewu, czy też założenie lokaty bankowej wymaga tylko zalogowania do odpowiedniego systemu i kliknięcia właściwej zakładki. Czas potrzebny do wykonania całej operacji nie powinien być dłuższy niż kilka minut.

Konta bankowe to jednak dopiero początek bankowości wirtualnej. Rozwój technologii i ciągła walka banków o pozyskanie nowych klientów spowodowały, że obecnie za pomocą internetu osoba zainteresowana może nie tylko wykupić ubezpieczenie, zaciągnąć pożyczkę gotówkową, ale także grać na giełdzie, czy inwestować w jednostki funduszy inwestycyjnych. Widać zatem, że zakres produktów finansowych dostępnych online jest praktycznie nieograniczony.

Po co to wszystko?

Największą zaletą przeniesienia bankowości do internetu jest oszczędność czasu i wygoda dokonywania operacji. Dzięki zdalnemu dostępowi do konta bankowego klient danej instytucji ma dostęp do własnych pieniędzy 24 h na dobę z każdego miejsca na świecie.

Kolejną ważną zaletą bankowości wirtualnej jest jej bezpieczeństwo. Dzięki temu, że wszystkie transakcje mają charakter bezgotówkowy ryzyko kradzieży bądź zgubienia posiadanych przez klienta pieniędzy praktycznie nie istnieje. Oczywiście wiele zależy od zachowania samego klienta, który powinien w odpowiedni sposób chronić swój login i hasło do rachunku, ale w gruncie rzeczy transakcje internetowe cechują się dużo mniejszym ryzykiem niż tradycyjny obrót gotówkowy.
Na zakończenie zobaczmy listę wybranych banków, działający typowo w internecie:

 

Wybrane banki internetowe działające w Polsce
Nazwa Grupy Bankowej
Nazwa banku
Nazwa konta
Bank BGŻ
BGŻOptima
Konto BGŻOptima
BRE Bank
mBank
eKONTO
Inteligo
Konto prywatne
Getin Bank
GetinOnline
Konto swobodne
Wielkopolski Bank Spółdzielczy
neoBank
Rachunek osobisty neoKONTO
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Bankowość elektroniczna staje się wszechobecna. Banki aktualnie działające w Polsce mocno promują taki sposób obsługi. Dzieje się tak z dwóch powodów - po pierwsze przesunięcie dokonywania transakcji na barki klientów powoduje odciążenie osób pracujących w oddziałach bankowych, a po drugie w trosce o wygodę i bezpieczeństwo samych klientów. Poza tym wydaje się, że przesunięcie bankowości do internetu to krok milowy w rozwoju rynku finansowego, którego specyfika, jak wiadomo, wymaga często natychmiastowych reakcji. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam