Bankomaty własne banku i Euronet (prawie) zawsze za darmo, za inne zapłacisz…

2009-11-10 09:22:49

Comperia przedstawia raport dotyczący prowizji za wypłaty z bankomatów. Właściwie wszystkie konta osobiste wiążą się z kartami płatniczymi dołączanymi do tego konta. Masz kartę, więc wypłacasz pieniądze. Wypłacasz, więc… czasami płacisz prowizje. W niektórych przypadkach nawet duże. Ale nie jest tak źle-jak wynika z naszej analizy (prawie) zawsze bankomaty własne w banku i sieci Euronet są za darmo, za wypłaty z innych możesz jednak zapłacić prowizje. Sprawdź z nami, gdzie i ile!

1.     Wybór konta - założenia do raportu                                                                                                                                
Aby pokazać jak przestawiają się prowizje za wypłaty z bankomatów należy wybrać określony wariant konta w danym banku. Coraz częściej bankomaty i wypłaty z nich stanowią dodatkowy czynnik, który charakteryzuje dany pakiet konta. W jednym wariancie konta wypłaty mogą być darmowe we wszystkich bankomatach (prowadzenie konta bankowego jest wtedy zwykle droższe) a w innym będą płatne (wtedy za prowadzenie konta płacimy zwykle mniej).
 
Przyjrzeliśmy się wszystkim bankom na polskim rynku usług finansowych i wybraliśmy te, które oferują konta osobiste. Oczywiście ciężko było wybrać z oferty nawet kilkunastu kont w jednym banku. Dążyliśmy do tego, by nasze konto było jak najbardziej standardowe, klasyczne i tanie.
 
2.     Bankomaty własne banku
 
Ta rubryka zdecydowanie pokrywa się prawie we wszystkich 27 bankach i standardem jest tutaj 0 złotych. Tylko dwa banki pobierają prowizję za tę usługę i są to kwoty wysokości 1,50 oraz 4 zł. W pozostałych możesz dostrzec tak miłe dla Ciebie 0 (pod warunkiem, że patrzymy na prowizje, a nie na saldo). Natomiast jeden nie posiada własnych bankomatów.
 
Prowizje za wypłaty gotówki-bankomaty własne:
 
bankomaty euronet

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

 

 

 
3.     Krajowe bankomaty innych banków-najczęściej darmowe bankomaty sieci Euronet
 
Tutaj mamy już do czynienia ze znamienną na polskim rynku konkurencją i zróżnicowaniem ofert. Najniższa opłata to 0 zł w całym kraju, najwyższa to aż 10 złotych! Najczęściej występującym wynikiem jest 2-3% wypłacanej kwoty, minimum 4-5 złotych. Oczywiście banki oferują też sporo darmowych bankomatów, z których najczęściej wystepującą darmową ofertą są bankomaty sieci Euronet.
 
Prowizje za wypłaty gotówki-bankomaty innych banków oraz sieci Euronet i innych:
 
bankomaty euronet

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 
4.     Bankomaty za granicą
 
Jeśli chcesz sprawdzić ile kosztuje wypłata z bankomatu za granicą to Twoja twarz posmutnieje po analizie tej tabeli. Na tym etapie masz juz do czynienia z prowizją 3% wypłacanej kwoty, minimum 10 złotych w większości banków i tylko nieliczne oferują darmowe bankomaty w niektórych krajach. Pocieszeniem może być jednak fakt, iż istnieje bank oferujący wypłaty za 0 zł (Alior Bank-sprawdź to konto - konto z lokatą nocną w Alior Banku). Jednak i tak do każdej wypłaty trzeba dodatkowo doliczyć koszt przewalutowania (najczęściej 2%).
 
Prowizje za wypłaty gotówki-bankomaty za granicą:
 
bankomaty euronet

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

5.     Wnioski-sprawdź jeszcze raz tabelę prowizji i opłat

Podsumowując, oferta banków jest zróżnicowana a różnica w prowizji od jednej wypłaty może dochodzić nawet do ponad 10 zł!
 
Dlatego jeśli aktywnie korzystasz z bankomatów własnego banku albo obcych to sprawdź jeszcze raz tabelę opłat i prowizji w swoim banku! Jeśli robisz dużo wypłat to powinieneś więc wziąć ten fakt pod uwagę i sprawdzić czy Twój bank jest właściwym i korzystnym wyborem.
 
Jeśli spotkasz na swojej drodze bankomaty Euronet to w większości banków wypłaty z tej sieci będę darmowe.
 
Przypominamy, że na naszej porównywarce kont Comperia.pl można porównać prowizje i inne opłaty oraz znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie.
 
Wejdź na Comperię i porównaj konta osobiste - po co płacić bez powodu!
 
Chcesz podyskutować o kontach bankowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kontach!
 
Comepria.pl
Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam