Banki promują pożyczki gotówkowe na święta. Czy jest się czym chwalić?

2013-12-04 11:10:00

Już od kilku tygodni coraz to kolejne banki przygotowują promocje lub kampanie reklamowe dotyczące swoich pożyczek gotówkowych. Wszystko oczywiście po to, żeby skusić ludzi szukających dodatkowej gotówki na święta Bożego Narodzenia. Czy te oferty wyróżniają się na tle konkurencji?

Jak wynika z danych porównywarka finansowej Comperia.pl, oferta najlepszych pożyczek gotówkowych na 3 tys. zł na 12 miesięcy w bankach w Polsce wygląda tak jak w tabeli poniżej:

Najlepsze kredyty gotówkowe na 3 tys. zł na 12 miesięcy
Bank
Nazwa oferty
Rata
Prowizja
RRSO
INVEST-BANK
Kredyt na urodziny
265,85 zł
0,00%
12,13%
INVEST-BANK
Kredyt Ustrzel Okazję
266,18 zł
2,00%
12,39%
ING Bank Śląski
Pożyczka pieniężna bez Programu ubezpieczeniowego Bezpieczna Pożyczka Silver/Gold w ofercie "0% prowizji"
267,25 zł
0,00%
13,24%
Getin Noble Bank
Kredyt gotówkowy
268,46 zł
2,49%
14,21%
Pekao
Pożyczka Ekspresowa Interpex (dla Klientów internetowych)
269,35 zł
0,00%
14,93%
BOŚ
Pożyczka gotówkowa - oferta promocyjna
269,41 zł
0,00%
14,97%
Alior Sync
Pożyczka gotówkowa
270,07 zł
0,00%
15,51%
Bank Pocztowy
Kredyt Gotówkowy Raz Dwa
271,65 zł
3,00%
16,79%
Alior Bank
Pożyczka gotówkowa z gwarancją najniższej raty
271,65 zł
0,00%
16,79%
Deutsche Bank PBC
db Kredyt Gotówkowy "Taniej być nie może" - oferta promocyjna
274,00 zł
5,00%
18,71%
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Wśród powyższych ofert, tylko kilka wiąże się z najnowszymi promocjami bądź świątecznymi kampaniami marketingowymi. Tak naprawdę banki zwykle nie wychodzą na święta z nowymi ofertami pożyczek gotówkowych, a jedynie „odgrzewają” swoją dotychczasową ofertę. Tak jest choćby w Alior Banku, który obecnie reklamuje na święta pożyczkę z gwarancją najniższej raty. Tak naprawdę ta oferta funkcjonuje jednak już od około roku, nie jest więc żadną nowością.

Zresztą bardzo podobną promocję, i to także już od dłuższego czasu, ma Bank Millennium (on także reklamuje ostatnio w telewizji mocno swoją pożyczkę). Gwarancja najniższego oprocentowania polega w gruncie rzeczy na tym samym co gwarancja najniższej raty w Alior Banku - można zażądać obniżenia oprocentowania swojej pożyczki do poziomu proponowanego przez konkurencję, jeśli tylko w określonym czasie znajdzie się w innym banku lepszą ofertę. Standardowa oferta pożyczki gotówkowej w Banku Millennium, jak wynika z danych Comperia.pl, nie mieści się do TOP10 najlepszych ofert.
Bank Millennium kusi klientów także inną promocją - opcję odroczenia płatności pierwszej raty o 2-3 miesiące, a więc już po Nowym Roku. Podobną możliwość dał pożyczkobiorcom ostatnio także bank Pekao S.A.

Eurobank z kolei spotami w telewizji, choć już dalekimi od świątecznych, reklamuje kredyt gotówkowy CASH-BACK. Oferta polega na zwrocie 5 proc. wysokości raty rzetelnym kredytobiorcom. Same warunki cenowe kredytu nie są wśród najatrakcyjniejszych na rynku, ale po uwzględnieniu zwrotu - ta oferta już może rywalizować z kredytami z czołówki rankingu.

W TOP10 kredytów gotówkowych na 3 tys. zł na rok znalazł się także Deutsche Bank z promocyjną propozycją „Taniej być nie może”. Oferta aktualna jest do końca roku. Deutsche Bank przyciąga oprocentowaniem 7,99 proc. w skali roku. Niestety, do tego należy uiścić 5-procentową prowizję kredytową, a cała oferta skierowana jest tylko dla osób zarabiających przynajmniej 3 tys. zł netto, i pracujących nie na tzw. umowy śmieciowe (umowa zlecenie, umowa o dzieło).

mBank w ostatnich tygodniach promuje swoją ofertę hasłem „kredyt sam w domu”. Z jednej strony obniżono nieco oprocentowanie dla niektórych kwot i okresów kredytowania, ale z drugiej strony w górę poszły niektóre prowizje. Oferta nie „łapie” się do TOP10.

Banki na święta kuszą także konkursami. Przykład do choćby pożyczka gotówkowa w BZ WBK, którą reklamuje sam Kevin Spacey. Oferta nie jest najatrakcyjniejsza, ale pożyczkobiorcy mają za to szansę na auto, iPada lub iPhone’a w bankowej loterii. Bank BGŻ zorganizował z kolei konkurs, w ramach którego będzie nagradzać kwotą w wysokości jednej raty osoby, które najciekawiej wypowiedzą się o tym, Czym są dla nich Święta bez wyrzeczeń.

Reasumując, tylko niektóre reklamowane w telewizji czy radiu pożyczki gotówkowe są pod względem finansowym godne uwagi. Podobnie specjalne promocje świąteczne w bankach niekoniecznie muszą być lepsze od standardowych warunków u konkurencji. Dlatego przy wyborze pożyczki na święta należy kierować się porównaniami konkretnych ofert, a nie reklamami. A nader wszystko należy w ogóle przemyśleć, czy zadłużanie się na święta ma sens.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam