Banki hipoelastyczne, czyli liderzy szerokiej oferty

2010-09-23 11:29:26

Kredyt zabezpieczony hipoteką na mieszkaniu to pestka z punktu widzenia procedur większości banków. Inaczej sprawa wygląda przy pożyczce na zakup siedliska czy działki rolnej. To już wyższa szkoła jazdy. Na rynku funkcjonują banki specjalizujące się w standardowych ofertach hipotecznych, ale również te otwarte szerzej na potrzeby kredytobiorców. Poniżej prezentujemy ranking „hipoelastycznych” instytucji.

Zapotrzebowanie klientów na kredyty hipoteczne bardzo często wpisuje się w ofertę większości banków. Udzielenie pożyczki na połowę wartości domu czy działki budowlanej najczęściej nie stanowi problemu. Co jednak w przypadku, kiedy dany cel kredytowania nie można określić mianem standardowego? Zapytaliśmy banki.

Metodologia badania
Zebraliśmy listę wszystkich celów kredytowania potencjalnie możliwych do zabezpieczenia hipoteką. Wysłaliśmy do dwudziestu dziewięciu banków ankietę pytając, czy dana transakcja jest możliwa do przeprowadzenia z wykorzystaniem ich oferty pożyczkowej. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi z PEKAO SA, AIG Bank, Meritum Bank, BOŚ Bank oraz Raiffeisen Bank. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi od dwudziestu jeden instytucji udzielających kredytów hipotecznych (trzy banki ze stawki nie zajmują się tą działalnością) wyłoniliśmy liderów w ramach poszczególnych rodzajów kredytów. Sumaryczne wyniki dały ranking najbardziej elastycznych instytucji.

Liderzy rankingu
Pierwsze miejsce ex equo na podium w rankingu na instytucję o najszerszej ofercie kredytów hipotecznych zajęli wspólnie PKO BP oraz Getin Noble Bank. Srebrny medal przypadł skandynawskiej Nordei. Brąz dzierży Millennium Bank. Gratulujemy największemu polskiemu bankowi elastyczności. Pochwała również dla Getin Noble za utrzymywanie pozycji lidera w oferowaniu szerokiej palety produktów. Laury także dla Nordei, która zupełnie zaskoczyła tak dobrym wynikiem. Wyróżnienie również dla Banku Millennium.

Tabela 1: Ranking banków hipoelastycznych

 
BANK
SUMA PUNKTÓW
 
 
1
PKO BP
12,5
 
Getin Noble Bank
12,5
 
2
Nordea Bank
12
 
3
Millenium Bank
11
 
4
Alior Bank
10
 
Lukas Bank
10
 
mBank
10
 
5
ING Bank
9
 
Kredyt Bank
9
 
Eurobank
9
 
6
BPS
8
 
BGZ
8
 
BNP Paribas Fortis
8
 
7
Allianz
7
 
8
Citibank Handlowy
6
 
Polbank
6
 
BPH
6
 
DB PBC
6
 
9
Multibank
5
 
DnB Nord
5
 
10
BZ WBK
4
 

Źródło: Comperia.pl na podstawie odpowiedzi z banków

Czytaj dalej >>

Bartosz Michałek

Analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl