Bank najbardziej przyjazny internautom to…

2009-05-22 00:00:00

W tym tygodniu Comperia sprawdzała co i w jaki sposób można załatwić przez internet - czy banki umożliwiają założenie lokaty, złożenie wniosku o pożyczkę i kartę kredytową online, bez wychodzenia z domu. Jakie procedury przewidziano dla stałych i nowych klientów. Dzisiaj podsumowanie. Zobacz, który bank jest najbardziej przyjazny internautom.

Wyniki rankingu mogą być zaskakujące, ale oddają obraz tego, w których bankach możemy zamówić najwięcej produktów i usług nie wychodząc z pracy lub domu. Banki oceniliśmy przyjmując następującą punktację:

 

Karty kredytowe

Czy można złożyć wniosek o kartę bez posiadania konta

Punkty 

TAK

1

NIE

0

Czy można to zrobić bez wychodzenia z domu?

TAK bez odwiedzania placówki banku

3

TAK, ale umowę trzeba podpisać w banku

2

Nie

0

 

Lokaty bankowe

Czy można założyć lokatę online bez konieczności posiadania konta w banku lub korzystania z innych produktów?

Punkty 

TAK

1

NIE

0

Czy można to zrobić bez wychodzenia z domu?

TAK bez odwiedzania placówki banku

3

TAK, ale umowę trzeba podpisać w banku

2

Nie, ale założenie rachunku i lokaty może odbyć się bez wychodzenia z domu

1

Nie

0

 

Kredyt gotówkowy

Czy można złożyć wniosek o kredyt gotówkowy online bez konieczności posiadania konta?

Punkty 

TAK

1

NIE

0

Czy można to zrobić bez wychodzenia z domu?

TAK bez odwiedzania placówki banku

3

TAK, ale umowę trzeba podpisać w banku

2

Nie

0

 

Prezentujemy banki, które w naszym rankingu uzyskały najwyższą liczbę punktów

Bank

Karty

Lokaty

Pożyczki

Liczba punktów

Dominet Bank

3

4

3

10

BZ WBK

4

1

4

9

MultiBank

4

1

4

9

Toyota Bank

4

4

1

9

Bank Millennium

4

1

3

8

Deutsche Bank PBC

4

0

4

8

GE Money Bank

4

0

4

8

Getin Bank

1

4

3

8

mBank

4

1

3

8

Bank Pocztowy

0

4

3

7

 

Dominet wygrywa
Zwycięzcą rankingu okazał się Dominet Bank. W tym banku wszystkie produkty można kupić online, czyli przy pomocy komputera oraz wizyty kuriera w domu bądź w miejscu pracy. Kolejne miejsca zajęły Bank Zachodni WBK, MultiBank i Toyota Bank. BZ WBK przegrał rywalizację o pierwsze miejsce przede wszystkim tym, że nie można założyć w tym banku lokaty online bez posiadania konta. Podobnie jak MultiBank. Banki te dostały jednak w kategorii lokat online 1 punkt za możliwość założenia konta bez wizyty w banku. Po otwarciu konta zakładanie lokat online jest już bardzo proste. Toyota Bank stracił z kolei punkty, ponieważ o kredyt gotówkowy online może wnioskować osoba posiadająca konto w tym banku. Bank otrzymał w tej kategorii punkt za to, że konto również można otworzyć korespondencyjnie.

W czołówce uplasował się również Bank Millennium (pod względem liczby punktów jest to trzeci bank w rankingu banków przyjaznych internautom), który może pochwalić się sprawnym procesem kupowania produktów online w każdej kategorii. Brakuje tylko możliwości założenia lokaty bez konieczności posiadania konta bankowego. Plus dla tego banku oczywiście za to, że konto bankowe można założyć korespondencyjnie (umowę rachunku podpisujemy w obecności kuriera).

8 punktów, a więc tyle co Bank Millennium, zgromadziły również Deutsche Bank PBC (mankamentem jego oferty jest brak możliwości założenia konta osobistego drogą korespondencyjną). GE Money Bank (wygrałby w rankingu, gdyby posiadał w ofercie lokaty bankowe dostępne online), Getin Bank (aby podpisać umowę karty kredytowej, trzeba niestety pojawić się w oddziale) oraz mBank (lokata online może być założona tylko przez posiadacza konta bankowego, które można jednak założyć korespondencyjnie).

Nasze zestawienie najlepszych banków pod względem dostępu do produktów online zamyka Bank Pocztowy. Jego pozycja mogłaby być o wiele wyższa, gdyby bank posiadał w swojej ofercie karty kredytowe (w ogóle ich nie posiada). Trzeba jednak podkreślić, że oferta Banku Pocztowego na zakup kredytu gotówkowego oraz na założenie lokaty online jest jedną z najlepszych na rynku. Lokatę można założyć bez wychodzenia z domu i bez zbędnych dokumentów. W tym celu bank wykorzystuje szyfrowany email oraz podpis elektroniczny. Warto też wyróżnić procedury zakładania lokat online w Meritum Banku, mimo że w ogólnej punktacji bank znalazł się poza czołówką (nie oferuje kart kredytowych, a wniosek o kredyt trzeba złożyć w oddziale).


Karol Wilczko
Comperia.pl

(fot. sxc.hu)
 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam