Bank dla dziecka - czy trzeba czekać aż skończy 13 lat?

2013-11-06 08:59:46

Kiedy i w jaki sposób zacząć edukację finansową dziecka? To pytanie zadaje sobie zapewne wielu rodziców. Niestety oferta banków przeznaczona dla najmłodszych klientów jest mocno ograniczona.

Żadnego problemu nie ma rodzic, którego pociecha przekroczyła barierę wieku stawianą przez banki, czyli skończyła 13 lat. Gama dostępnych wówczas rachunków jest dość szeroka, ponieważ większość instytucji na polskim rynku oferuje konta dla młodzieży w tym wieku. Zazwyczaj są one bezpłatne i zapewniają młodemu klientowi wszystkie niezbędne mu funkcjonalności – kartę do konta, przelewy różnymi kanałami, dostęp do bankomatów czy atrakcyjnych produktów oszczędnościowych.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja rodziców młodszych dzieci. Produkty bankowe dla nich przeznaczone ograniczone są do kilku propozycji w dwóch najpopularniejszych polskich bankach. Oferty takie zapewniają jedynie częściowy dostęp do usług bankowych i wymagają częściowej lub całkowitej kontroli rodzicielskiej.

Konto

Ciekawą propozycję dla najmłodszych klientów ma PKO BP. Oferowane przez ten bank bezpłatne PKO Konto Dziecka jest dostępne jako dodatek do PKO Konta Rodzica, którym może być dowolny rachunek z oferty banku. Otwierając konto dla dziecka automatycznie zyskuje się dostęp do dedykowanego najmłodszym serwisu PKO Junior, gdzie łącząc edukację z zabawą dziecko zgłębia tajniki świata finansów. Ponadto rachunek jest atrakcyjnie oprocentowany, a jego mały właściciel może poczuć się jak dorosły odkładając środki na konkretny cel lub zlecając przelewy (zatwierdzane przez rodzica).

Ten sam bank, już od wielu lat, prowadzi również Szkolne Kasy Oszczędnościowe. Produkt ten dostępny jest dla dzieci od 6 roku życia. Pozwala on gromadzić oszczędności dokonując drobnych wpłat i wypłat w kasach banku lub u opiekuna SKO w szkole. Zaoszczędzony kapitał jest oprocentowany, a jego właściciel może kontrolować stan rachunku dzięki specjalnemu serwisowi internetowemu www.sko.pkobp.pl

Rachunek oszczędnościowy „Mój skarb” dla osób do 18 roku życia ma natomiast w ofercie Pekao S.A. W imieniu najmłodszych dzieci zakładają go rodzice, oni też dokonują wpłat lub przelewów z rachunku. Po ukończeniu przez posiadacza 13 lat może on zacząć samodzielnie dysponować zgromadzonymi środkami, a po skończeniu przez niego 18 lat umowa z bankiem wygasa. „Mój skarb” zapewnia oprocentowanie zgromadzonych na nim środków, niezależnie od ich kwoty.

Lokata

Na rzecz dziecka można w PKO BP założyć także długoterminową lokatę PKO Pierwszy Kapitał. Przez 12 lat rodzice zobowiązują się systematycznie wpłacać na nią określoną kwotę pieniędzy (100 zł, 200 zł, 300 zł, 400 zł lub 500 zł). Po tym czasie zgromadzone pieniądze mogą, wraz z naliczonymi odsetkami stanowić rezerwę finansową pociechy, posłużyć jako wkład własny na jej mieszkanie czy sfinansować studia.

Produktów bankowych stworzonych z myślą o dzieciach jest niewiele. Nie powinno to jednak zniechęcać rodziców do rozpoczęcia edukacji finansowej swoich pociech jak najwcześniej – choćby w formie tradycyjnej skarbonki. Być może w przyszłości banki nadrobią lukę w segmencie produktów przeznaczonych dla najmłodszych – w końcu każde dziecko kiedyś dorośnie, a tym samym stanie się lojalnym klientem banku, w którym przyszło mu „dojrzewać”.

Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam