27.01.2015, 16:23

Kredyt dla inwalidy zależy od stopnia niepełnosprawności

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Kredyt dla inwalidy zależy od stopnia niepełnosprawności

Osoba niepełnosprawna nie stoi na straconej pozycji, chcąc uzyskać kredyt w banku. Kluczem do sukcesu będzie zdolność kredytowa, jednak to, które dochody będą wzięte pod uwagę podczas jej wyliczania, zależy m.in. od orzeczonego stopnia niepełnosprawności.

Niepełnosprawność to ogromne utrudnienie w codziennym życiu, które nie oznacza jednak dyskryminacji ze strony banków. Każda instytucja potraktuje nas jak każdego innego klienta, jednak kluczem do powodzenia w staraniach o kredyt będzie posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Tutaj możliwości jest kilka.

Na czym opierać zdolność kredytową?

W zależności od stopnia niepełnosprawności, osoba ubiegająca się o kredyt może posiadać różne źródła dochodu. W większości przypadków wiąże się to z otrzymywaniem świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w formie renty chorobowej lub inwalidzkiej, lecz stosunkowo często można też spotkać się z sytuacją podejmowania pracy zarobkowej. Wszystkie te źródła dochodu dają pełne prawo do ubiegania się o kredyt, a kluczem będzie wysokość zarobków.

Renta chorobowa lub inwalidzka będzie wiązała się z koniecznością przedstawienia dokumentów potwierdzających fakt jej otrzymywania i określających termin, w jakim świadczenie będzie wypłacany. W tym miejscu należy zaznaczyć, że ewentualny okres spłaty kredytu nie będzie mógł być dłuższy niż okres otrzymywania świadczenia. Dodatkowo, jeśli posiadana przez nas legitymacja rencisty lub oświadczenie z FUS-u o przyznaniu renty będą wydane kilka lat wcześniej, bank poprosi nas o potwierdzenie wysokości świadczenia, które zmienia się corocznie w związku z waloryzacją. W przypadku pracy zarobkowej i dodatkowej renty, konieczne będzie udokumentowanie dochodów z obu źródeł.

Kiedy niepełnosprawność wyklucza możliwość zaciągnięcia kredytu?

Istnieje też kilka sytuacji, w których osoba niepełnosprawna nie będzie mogła starać się o kredyt, a jej źródło dochodu nie będzie kwalifikowane przez bank jako podstawa do wyliczania zdolności kredytowej. Będzie tak w przypadku świadczeń pielęgnacyjnych i osób niepełnosprawnych z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. W ten sposób eliminowane jest ryzyko zaciągnięcia kredytu przez osoby niezdolne do samodzielnego podejmowania racjonalnych decyzji i mogące ulegać wpływom osób trzecich.

Również opiekunowie prawni nie mogą wykorzystywać faktu sprawowania opieki nad osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji i ewentualnych świadczeń z tego tytułu w celu zaciągnięcia kredytu na siebie lub osobę niepełnosprawną.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.01.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
945 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt dla 82 letniego emerta. 6.6.2017 8:59 przez:
Darek
Kredyt dla bezrobotnych w banku - czy istnieją takie? 5.5.2016 9:14 przez:
gerard
Kredyt dla pracującego na umowę o dzieło. 19.4.2016 16:38 przez:
wojtekFr

forum o kredytach

Forum o lokatach
Dobry kredyt dla seniora - w jakim banku? 9.3.2016 15:35 przez:
Ela34

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
Kredyt dla młodej firmy. 10.5.2016 20:38 przez:
wazerka
Kredyt dla firm - rozpoczęcie działalności. 7.4.2016 15:30 przez:
Anita

forum finansowe dla firm