14.05.2017, 14:24

To już koniec płatności NFC w T-Mobile UB

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.5     / 10 (oddano 2 głosów)

To już koniec płatności NFC w T-Mobile UB

Już tylko do końca czerwca będzie można wnioskować o kartę NFC w T-Mobile UB. To  jeden z ostatnich banków w Polsce (obok Orange Finanse), które jeszcze udostępniają klientom i obsługują karty simcentryczne. W początkach bieżącego roku z oferowania tej usługi zdążył się wycofać Alior Bank.

Już na jesieni ubiegłego roku ze strony MasterCard (jeszcze do niedawna promującego standard NFC) padła decyzja o zakończeniu wspierania technologii simcentrycznej. Powodem wycofania się okazały się zbyt wysokie koszty jej utrzymania i słabe zainteresowanie ze strony klientów, które utrudniały rozpowszechnienie tych płatności na skalę masową. Standard NFC, obecny na rynku od 2012 roku, tym samym ustępuje miejsca nowszym rozwiązaniom: technologii HCE oraz portfelom cyfrowym, takim jak Samsung Pay, Apple Pay czy Android Pay.

Z portfela MyWallet wycofały się także Slovak Telekom oraz Deutsche Telekom. Technologia wciąż używana jest na Węgrzech, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że i w tym kraju zostanie z czasem wycofana.

NFC w T-Mobile UB tylko do końca czerwca

Choć T-Mobile UB podaje, że o kartę NFC będzie można wnioskować tylko do 30 czerwca, to zastrzega, że możliwość ta może być wyłączona jeszcze wcześniej. Klienci, którzy już korzystają z technologii NFC w portfelu MyWallet, nie powinni jednak się obawiać - nadal będą mogli korzystać z tych mikropłatności.

HCE zamiast NCF

Koniec NFC nie oznacza końca płatności mobilnych. Jeszcze w maju T-Mobile UB ma udostępnić wszystkim zainteresowanym nowe rozwiązanie: płatności HCE, które będą obsługiwane w nowej aplikacji mobilnej. Korzystanie z tego rozwiązania nie będzie się wiązało z koniecznością wymiany karty SIM, jak to miało miejsce przy NFC. Wszystko dzięki temu, że w przypadku HCE karta płatnicza znajduje się w chmurze obliczeniowej. Nie trzeba zatem podpisywać umów z operatorami telekomunikacyjnymi o wydanie specjalnych kart SIM.

Karty HCE oferują już w Polsce m.in. PKO BP, BZ WBK oraz Bank Pekao.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.05.2017).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
899 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt na mieszkanie a liczba dzieci. 29.4.2016 8:43 przez:
Edds

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Jazda na rolkach - jakie ubezpieczenie? 4.4.2016 11:01 przez:
kazik

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Zakup mieszkania z licytacji komorniczej na firmę 21.4.2016 12:10 przez:
jazz

forum finansowe dla firm

Forum GSM
lepszy acer czy nokia? 25.11.2015 13:19 przez:
pati-mom

forum gsm