Archiwalny ranking lokat - grudzień 2014

2014-12-19 09:59:00

Okres Świąt zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas większość czasu spędza teraz na robieniu ostatnich zakupów i poszukiwaniu prezentów dla najbliższych. Niestety, świąteczny nastrój nie udziela się bankom. Doświadczają tego zwłaszcza posiadacze nadwyżek finansowych, którzy o ulokowaniu ich na atrakcyjny procent mogą tylko pomarzyć.

Ostatnie obniżki stóp procentowych przeprowadzone przez Narodowy Bank Polski spowodowały drastyczny spadek oprocentowania produktów depozytowych oferowanych przez banki. Przykładowo, średnie oprocentowanie rocznych depozytów na kwotę 5 tys. złotych wynosi obecnie 1,97 proc., podczas gdy jeszcze rok temu oscylowało w granicach 2,40 proc.Średnie oprocentowanie depozytów bankowych odnotowuje coraz niższe wartości od ponad dwóch lat. Na szczęście niski poziom „średniej” nie oznacza, że na rynku nie można znaleźć atrakcyjnych produktów. Porównywarka finansowa przygotowała zestawienie najlepszych rocznych lokat opiewających na kwotę 5 tys. złotych.

 

TOP5 Lokat na 5 tys. złotych, okres oszczędzania 12 m-cy
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
SK Bank
Interlokata Standard - oprocentowanie zmienne
149,85 zł
3,70%
GetinOnline / Getin Noble Bank
Lokata Wznosząca / e-Lokata Wznosząca
133,65 zł
3,30%
Meritum Bank
Lokata standardowa dla klientów indywidualnych
125,55 zł
3,10%
Plus Bank
Lokata Mobilna
125,55 zł
3,10%
BIZ Bank
Lokata BIZ WIBOR Plus
123,93 zł
3,06%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najlepszy roczny depozyt można aktualnie założyć w SK Banku. Jest on oprocentowany 3,70 proc. w skali roku, co z kwoty 5 tys. złotych pozwala uzyskać odsetki w wysokości 149,85 zł. Wadą tego produktu jest konieczność posiadania ROR w tej instytucji.

Na drugim miejscu zestawienia uplasowały się instrumenty oferowane przez podmioty z Grupy Getin Banku. Lokata Wznosząca (GetinOnline) i e-Lokata Wznosząca (Getin Noble Bank) są oprocentowane na 3,30 proc. w skali roku. Co ciekawe, w przypadku pierwszego z nich nie jest wymagane otwarcie konta osobistego, a w drugim, niestety, tak.

Stawkę na podium zamyka Meritum Bank oraz Plus Bank z depozytami oprocentowanymi na 3,10 proc. w skali roku. Na obydwu depozytach klient zarobi kwotę 125,55 zł. Warto wspomnieć, że o ile do założenia depozytu w Meritum nie trzeba posiadać ROR, to w Plus Banku taki obowiązek już występuje.

Lokaty to najbezpieczniejszy sposób pomnażania oszczędności. Comperia.pl zdecydowała się przygotować zestawienie rocznych depozytów, ponieważ nad rynkiem nadal wisi widmo dalszych obniżek stóp procentowych. Ulokowanie pieniędzy na dłuższy termin pozwoli więc cieszyć się względnie atrakcyjnym zarobkiem, gdyby taka sytuacja rzeczywiście się zmaterializowała.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk