Archiwalny ranking lokat - grudzień 2012

2012-12-21 09:53:33

Koniec roku nie jest dobrym okresem dla deponentów - w ślad za spadkiem stóp procentowych w Polsce, znacząco w dół idzie też oprocentowanie lokat bankowych. Niemniej Comperia.pl pokazuje, do którego banku aktualnie najlepiej udać się po lokatę na rok.

Jeszcze kilka miesięcy temu na rynku było nawet kilkanaście lokat rocznych z oprocentowaniem przynajmniej 6 proc. Aktualnie nie ma żadnego takiego produktu. Z jednym nietypowym wyjątkiem, jakim jest Lokata WIBOR Plus z oferty FM Banku. Dlaczego nietypowym? Ponieważ oprocentowanie tego depozytu jest zmienne co kwartał, zależne od stopy WIBOR 6M (oprocentowanie wynosi WIBOR 6M + 1,10 proc.).

Aktualnie, do końca 2012 roku, oprocentowanie Lokaty WIBOR Plus wynosi 6,04 proc. Ale już od Nowego Roku spadnie ono znacząco. Obecnie bowiem do oprocentowania wliczana jest wysokość WIBOR 6M z 27 września, czyli 4,94 proc., ale od Nowego Roku zostanie ona „podmieniona” wartością WIBOR 6M z 28 grudnia. Będzie ona dużo niższa niż poprzednia - aktualnie (stan na 20.12.2012) wynosi 4,14 proc.

To oznacza, że oprocentowanie założonej przed końcem roku Lokaty WIBOR Plus przez pierwszy kwartał 2013 roku będzie wynosiło już tylko ok. 5,24 proc. Może lepiej zatem poczekać do nowego roku z założeniem tego depozytu - a nuż FM Bank podniesie nadwyżkę oprocentowania ponad WIBOR 6M z aktualnego poziomu 1,10 proc.?

Kolejne miejsca w grudniowym rankingu lokat zajmują już lokaty ze stałym oprocentowaniem. Podium uzupełniają dwa depozyty Meritum Banku na 5,75 proc. w skali roku - Lokata Standardowa Internetowa dla posiadaczy rachunku osobistego i Lokata Meritum Zysku w Internecie dla każdego.

Tylko nieco mniej, bo 5,70 proc. w skali roku, można zarobić na Lokacie z Plusem w Credit Agricole. Po pierwsze jednak, trzeba posiadać w tym banku konto osobiste, a po wtóre - zapewnić regularne wpływy na nie. Jeśli rachunek osobisty nie będzie zasilany odpowiednią kwotą (1-2 tys. zł, w zależności od rodzaju rachunku), oprocentowanie spadnie o 0,2 p. proc. Dodatkowo, będzie ono niższe niż zaprezentowane o 0,1 p. proc., jeśli lokata nie zostanie otwarta przez serwis internetowy lub telefoniczny CA24, ale w oddziale.

5,60 proc. w skali roku można zarobić na trzech depozytach: w GetinOnline na Lokacie Tradycyjnej, w Open Finance na Lokacie Tip-Top (lokata prowadzona przez Getin Bank, dystrybuowana przez Open Finance) oraz w eurobanku na lokacie standardowej otwartej przez Internet lub telefon (w oddziale oprocentowanie 5,50 proc.). Tylko w eurobanku potrzebne jest konto osobiste. Depozyty z oferty GetinOnline i Open Finance każdy może otworzyć on-line.

Jedynie minimalnie mniej, bo 5,59 proc. w skali roku, można zarobić na Depozycie Plus w Toyota Bank. To lokata dla posiadaczy konta w tej instytucji.

Tylko trzy banki mają jeszcze lokaty na przynajmniej 5,50 proc. w skali roku. Takie jest właśnie oprocentowanie: Lokaty Stabilnej w Idea Banku, Lokaty Spinającej w Polskim Banku Przedsiębiorczości oraz Lokaty z Bonusem w Kredyt Banku. Pierwsze dwie to propozycje dostępne dla każdego i on-line.

Z kolei Lokata z Bonusem w Kredyt Banku na 5,50 proc. to oferta dla posiadaczy konta, na które przez przynajmniej 4 miesiące trwania lokaty wpływało wynagrodzenie w kwocie co najmniej 1 tys. zł miesięcznie. W przeciwnym wypadku oprocentowanie depozytu wynosi 4,50 proc.

Tabelę z lokatami na rok na 5 tys. zł z oprocentowaniem przynajmniej 5,50 proc. w skali roku znajdziesz TUTAJ.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński