Archiwalny ranking kredytów hipotecznych - listopad 2015

2015-11-26 07:42:00

Przed nami jedno z najbardziej "domowych" świąt w kościele katolickim - Boże Narodzenie. Wśród nas żyją jednak osoby, które dopiero planują kupić własne mieszkanie i przygotować w nim swoją pierwszą Wigilię. Pomocne w realizacji tego celu jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego w jednym z banków. Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła, która instytucja oferuje obecnie najlepszy taki instrument.

Zakup pierwszego mieszkania to bardzo duże wydarzenie w życiu każdego człowieka. Co jak co, ale to właśnie wtedy staje się on nie tylko właścicielem swoich czterech kątów, ale także bierze na siebie olbrzymią odpowiedzialność. To obciążenie występuje zwłaszcza, gdy owa nieruchomość została kupiona na kredyt. Konieczność comiesięcznego uiszczania rat kredytowych to spore wyzwanie. Dlatego niezwykle ważnym elementem jest aby zaciągając hipotekę wybrać produkt, który nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem. Mówiąc bezpośrednio - będzie po prostu najtańszy.

W związku z tym, że na pierwsze mieszkanie najlepiej nadaje się zwykła kawalerka, analizie poddano zobowiązania pozwalające na zakup takiej nieruchomości. Parametry jakie wzięto pod uwagę to:
- wartość mieszkania: 250 tys. zł
- kwota kredytu: 200 tys. zł
- okres spłaty: 30 lat

Dla przyjętych kryteriów najlepsze kredyty oferują:

TOP7 kredytów hipotecznych na kwotę 200 tys. zł (wartość nieruchomości 250 tys. zł), okres spłaty 30 lat, raty równe
Bank
Nazwa oferty
Rata
Prowizja
RRSO
Bank BPS
Kredyt hipoteczny „Dom z Korzyścią BIS” - oferta pakietowa
856,00 zł
2,00%
3,35%
PKO BP
"WŁASNY KĄT hipoteczny" - oferta pakietowa
885,00 zł
0,00%
3,45%
BPH
Kredyt hipoteczny - oferta pakietowa Opcja 1
874,00 zł
1,60%
3,46%
Bank Pekao
Kredyt hipoteczny - oferta promocyjna
890,00 zł
1,65%
3,63%
BZ WBK
Kredyt hipoteczny - oferta promocyjna
889,00 zł
2,00%
3,65%
BOŚ
Kredyt hipoteczny - oferta pakietowa
890,00 zł
1,80%
3,66%
Credit Agricole
Kredyt hipoteczny - oferta promocyjna
889,00 zł
2,00%
3,66%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Dla przyjętych powyżej parametrów najlepsze kredyty hipoteczne oferują obecnie Bank BPS, PKO BP oraz BPH. W każdej tej instytucji rzeczywista roczna stopa oprocentowania nie przekracza poziomu 3,50 proc.

Miejsca tuż za podium zajęły kolejno Bank Pekao, BZ WBK, BOŚ oraz Credit Agricole. W przypadku tych podmiotów oprocentowanie rzeczywiste oferowanych kredytów wyniosło niewiele więcej od wspomnianych powyżej zwycięzców i zawarło się w przedziale od 3,63 do 3,66 proc.

Co interesujące, w każdym z wymienionych powyżej banków (zwycięzców i tych za podium) miesięczne obciążenie związane ze spłatą zaciągniętego kredytu nie przekracza kwoty 1 tys. złotych.

Na zakończenie warto dodać, że oprocentowanie rzeczywiste pierwszej siódemki najlepszych hipotek jest dużo niższe niż średnia RRSO dla całego rynku, która na dzień dzisiejszy przyjmuje wartość 3,96 proc. (dokładny wykres tego parametru zamieszczono poniżej). Taka sytuacja ewidentnie świadczy, że kredyty mieszkaniowe udzielane przez te instytucje należą do najtańszych na rynku.

Średnia RRSO kredytów hipotecznych

Comperia Analytics

 Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam