Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - sierpień 2014

Niestety, nadal nie mamy dobrych wiadomości dla oszczędzających. Próżno szukać gwałtownych wzrostów oprocentowania depozytów i kont oszczędnościowych. Co więcej, pojawiło się ryzyko, że Rada Polityki Pieniężnej, zamiast podnieść stopy, ponownie je obniży, co w konsekwencji będzie oznaczało kolejne spadki oprocentowania lokat i kont. Comperia.pl sprawdziła, gdzie obecnie jest najmniej źle lokować pieniądze.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, szanse na to, że RPP w drugiej połowie roku podniesie stopy procentowe, są minimalne. Co więcej, coraz bardziej realna staje się możliwość kolejnej obniżki, która pociągnie za sobą ponowne spadki oprocentowania kont oszczędnościowych. A było już tak dobrze, od maja średnie oprocentowanie tych produktów wzrastało, co prawda bardzo wolno, ale zawsze… Niestety, w sierpniu można już zaobserwować załamanie trendu. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej medialne przepowiednie wcieli w życie, możemy się spodziewać, że linia na wykresie znów poleci w dół…Najwyższe oprocentowanie ma obecnie…

Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że najlepiej zarabia się na najwyżej oprocentowanym koncie oszczędnościowym. Ale uwaga, w przypadku tych produktów warto zwrócić uwagę na haczyki, gwiazdki i uwagi dopisane małym drukiem. Oprocentowanie kont oszczędnościowych nie jest stałe, bank może je w każdej chwili podnieść, albo, co zdecydowanie gorsze, obniżyć. I nie musi o tym informować klientów – wystarczy zmiana w stosownej tabeli oprocentowania. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny produkt, trzeba sprawdzić, czy będzie on stale przynosić tak wysokie zyski, czy jest to sytuacja przejściowa. Jeśli już okaże się, że promocja jest ograniczona czasowo, należy dowiedzieć się, jakie odsetki będziemy dostawać po jej zakończeniu.

To nie koniec pułapek, czekających na oszczędzających. Banki często wprowadzają limit kwoty, która jest objęta promocją. Zdarza się więc, że wysokie zyski przyniesie tylko część ulokowanych na koncie środków, pozostałe natomiast ledwie zostaną ochronione przed inflacją.

Przykłady takich praktyk można mnożyć, widać je chociażby w zestawieniu najlepiej oprocentowanych rachunków. Zwycięzca rankingu, Millennium Bank, odsetki na poziomie 4 proc. proponuje jedynie klientom, którzy mają lub otworzą konto 360 st. Dla klientów posiadających inny typ rachunku, oprocentowanie wynosi 3,3 proc. Jednak to nie koniec warunków stawianych przez bank - promocyjne oprocentowanie obowiązuje tylko nowe środki i to zaledwie przez 4 miesiące.

Czasowo nie jest ograniczona promocja Banku SMART, ale 4 proc. zarobią tylko te osoby, które ulokują na koncie SMART Procent maksymalnie 50 tys. zł. Nadwyżka ponad tę kwotę przyniesie już tylko 3 proc. w skali roku. Produkt dostępny jest tylko dla posiadaczy konta osobistego w tej instytucji.

Aż 4 banki pozwalają swoim klientom zarobić 3,5 proc. w skali roku na koncie oszczędnościowym. Są to BGŻOptima, GetinOnline, bossabank i BNP Paribas. Próżno w tym zestawieniu szukać oferty standardowej, wszystkie banki w jakiś sposób ograniczają zyski klientów. I tak GetinOnline oferuje klientom 3,5 proc. jedynie przez 3 -4 miesiące od momentu otwarcia konta, BNP Paribas promocyjne odsetki wypłaca przez 3 miesiące i tylko dla kwoty do 50 tys. zł. Takie same środki objęte są promocją w bossabanku, natomiast 100 tys. zł mogą oszczędzać klienci banku BGŻOptima, ale tylko do 25 listopada 2014 roku.

Ranking kont oszczędnościowych
ulokowana kwota 5 tys. zł na 12 miesięcy
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
Millennium
Konto Oszczędnościowe na nowe środki
164,42 zł
4,00%
Bank Smart 
SMART Procent
164,42 zł
4,00%
BGŻOptima
Konto BGŻOptima - oferta dla nowych środków
143,60 zł
3,50%
GetinOnline
Konto Oszczędnościowe
143,60 zł
3,50%
 bossabank
Konto oszczędnościowe EKOprofit
143,60 zł
3,50%
BNP Paribas
Konto Dobrze Oszczędnościowe
143,60 zł
3,50%
Citi Handlowy
Konto SuperOszczędnościowe
124,11 zł
3,03%
Otwarte Konto Oszczędnościowe
122,85 zł
3,00%
Meritum Bank
Konto Oszczędnościowe
122,85 zł
3,00%
FM Bank
Rachunek oszczędnościowy BIZ
122,85 zł
3,00%
ING Bank Śląski
Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus
122,85 zł
3,00%
Deutsche Bank PBC
db Konto Oszczędnościowe 24h w pakiecie z Kontem dbNET
122,85 zł
3,00%
BOŚ
Konto Więcej za Mniej
112,51 zł
2,75%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam