Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - maj 2013

W dzisiejszych czasach chyba każdy ma konto bankowe. Popularne ROR-y działają jednak tylko jako bankowa portmonetka – pieniądze na nich ulokowane nie „pracują”, a jedynie są bezpiecznie i wygodnie przechowywane. Dlatego środki, które nie są nam chwilowo potrzebne warto deponować na rachunkach oszczędnościowych. Sprawdzamy, które z nich mają obecnie najlepsze oprocentowanie.

Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, czyli popularne konta osobiste, pozwalają na dostęp do pieniędzy w dowolnym momencie, ułatwiają wykonywanie przelewów i szybkich płatności za pomocą kart debetowych dodawanych do każdego z nich. Nie są jednak oprocentowane, wpłacone na nie środki ani przez moment nie zwiększają swojej wartości.

Dlatego, oprócz bieżącego rachunku bankowego, warto założyć również rachunek oszczędnościowy. Zapewnia on kilkuprocentowe zyski, pieniądze nie są więc „bezczynne”. Ponadto, w przeciwieństwie do lokat bankowych, zdeponowane w ten sposób środki nie są zamrożone – istnieje możliwość skorzystania z nich w wypadku, gdyby były pilnie potrzebne.

Na rynku można znaleźć całą gamę tego typu produktów – ma je w ofercie prawie każdy z banków. Wśród tak wielu możliwości, ciężko jest wybrać najlepszą. Dlatego sprawdziliśmy, który z proponowanych rachunków oszczędnościowych zapewnia największe zyski.

Do porównania zostało przyjęte, że oszczędzanie ma trwać 12 miesięcy, a średnie saldo na rachunku wynosi 5 tys. zł.

Pierwsze miejsce w rankingu należy do Deutsche Banku. db Konto Oszczędnościowe 24h jest oprocentowane na poziomie 6 proc. w skali roku, co po uwzględnieniu podatku pozwala na uzyskanie odsetek w kwocie 248,51 zł. Należy jednak pamiętać, że jest to oferta dla nowych klientów banku, a promocyjne oprocentowanie dotyczy kwot nie wyższych niż 10 tys. zł.

Drugą pozycję zajmuje oferta banku Citi Handlowego – Konto SuperOszczędnościowe. Dzięki oprocentowaniu wynoszącemu 5 proc., po potrąceniu podatku właściciel rachunku może liczyć na 206,30 zł zysku. Ale i w tym przypadku należy uważać na haczyki – opłata za prowadzenie konta wynosi 0 zł, pod warunkiem, że w danym miesiącu wykonane zostaną transakcje bezgotówkowe kartą za min. 500 zł lub na konto osobiste zostanie przelane wynagrodzenie w wys. min. 1500 zł. Dodatkowo oprocentowanie nie nalicza się w miesiącach, w których z konta zostaną wypłacone środki.

Ostatnie miejsce na podium zajęły ex aequo Citi Handlowy i ING Bank Śląski. Oprocentowanie 4,5 proc. oznacza zysk netto 185,30 zł.

TOP 5 kont oszczędnościowych
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
Deutsche Bank PBC
db Konto Oszczędnościowe 24h
248,51
6,00%
Citi Handlowy
Konto SuperOszczędnościowe
206,3
5,00%
Citi Handlowy
Konto Regularnie Oszczędzające
185,3
4,50%
ING Bank Śląski
Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus II
185,3
4,50%
BNP Paribas
Konto WIĘCEJ oszczędnościowe
174,85
4,25%
Meritum Bank
MeritumKonto Oszczędnościowe
172,73
4,20%
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

 

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam