Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - lipiec 2015

Konto Oszczędnościowe to całkiem przyzwoita sprawa - pozwala zarabiać odsetki od swoich pieniędzy, a jednocześnie pozostawia pewną swobodę w dostępie do środków. Niestety, w obecnej sytuacji rynkowej słabym punktem tego planu jest oprocentowanie rachunków oszczędnościowych, które wynosi ledwie 1,54 proc. Tym ważniejsze jest więc wyszukiwanie najlepszych okazji. Jak wynika z rankingu Comperia.pl, najatrakcyjniejsze konta oszczędnościowe znajdzie się aktualnie w Getin Banku i BOŚ Banku.

Na rynku kont oszczędnościowych, nie ma co kryć - kicha. Ich średnie oprocentowanie wynosi raptem 1,54 proc. brutto, co oznacza, że „na rękę” co miesiąc taki przeciętny rachunek wygeneruje raptem złotówkę zysku.

Średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych

Opracowanie Comperia Analytics

 
Lokowanie środków na pierwszym z brzegu koncie oszczędnościowym z pewnością nie da więc kokosów. Rozwiązaniem godnym polecenia właśnie szczególnie w czasie tak mizernym oprocentowań jest więc porównywanie ofert i wyłuskiwanie tych najlepszych.

A takowe są obecnie dwie. To konta oszczędnościowe od Getin Banku i Banku Ochrony Środowiska. Oprocentowanie obu wynosi 4 proc. w skali roku. Trzeba się jednak o tak wysokie odsetki postarać - tzn. posiadać jednocześnie rachunek osobisty (ROR) z wpływami miesięcznymi na poziomie min. 1 tys. zł. Dodatkowo, Getin Bank wymaga jeszcze dokonania kartą transakcji bezgotówkowych na przynajmniej 300 zł miesięcznie.

Getin Bank daje gwarancję, że nie obniży oprocentowania do końca 2016 r.

Godną uwagi ofertą jest z pewnością także Konto Oszczędnościowe w Orange Finanse. Jego oprocentowanie wynosi 3,50 proc. w skali roku. Te warunki zarezerwowane są jednak wyłącznie dla klientów, którzy otworzą rachunek osobisty, i obowiązują przez 3 miesiące od dnia otwarcia.

5 kont oszczędnościowych z 4 banków musiało zmieścić się na najniższym stopniu podium rankingu. Do zajęcia tegoż miejsca wystarczyło oferowanie oprocentowania 3 proc. w skali roku, i tyle właśnie można zarobić: w Idea Banku na Koncie Zyskownym oraz Koncie Zośka, w Banku SMART na koncie SMART Procent, w Banku Millennium na Koncie Oszczędnościowym oraz w BGŻOptima na Koncie BGŻOptima.

Z wymienionych banków tylko BGŻOptima nie wymaga od klienta posiadania u siebie konta osobistego (zapewne tylko dlatego, że po prostu nie ma takowego w ofercie). Co więcej, Idea Bank wymaga jeszcze odpowiedniego zasilania rachunku osobistego lub oszczędnościowego. Z kolei Bank Millennium i BGŻOptima po preferencyjnej stawce oprocentowują wyłącznie tzw. nowe środki, czyli takie, które do banku wpłynęły dopiero stosunkowo niedawno.

Słowem - zwykle czegoś potrzebuje, coś jest potrzebne. Trzeba mocno prężyć muskuły, żeby 3 albo 4 proc. na koncie oszczędnościowym zdobyć. I to często tylko przez kilka miesięcy.

Ranking kont oszczędnościowych
Bank
Oferta
Oproc. brutto
Miesięczny zysk netto przy kwocie 10 tys. zł
Uwagi
Getin Bank
Konto Oszczędnościowe (oferta dla aktywnych klientów)
4,00%
27,00 zł
Konieczność posiadania konta osobistego oraz wpływów nań min. 1 tys. zł miesięcznie oraz wydatków kartą min. 300 zł miesięcznie. Oprocentowanie 4% obowiązuje do 10 tys. zł.
Bank Ochrony Środowiska
Konto Więcej za mniej
4,00%
27,00 zł
Konieczność posiadania konta osobistego oraz wpływów nań min. 1 tys. zł miesięcznie. Oprocentowanie 4% obowiązuje do 10 tys. zł.
Orange Finanse
Konto Oszczędnościowe
3,50%
23,62 zł
Konieczność posiadania konta osobistego. Oprocentowanie promocyjne 3,5% przez 3 miesiące, obowiązuje do 10 tys. zł.
BGŻOptima
Konto BGŻOptima - oferta dla nowych środków
3,00%
20,25 zł
Oprocentowanie 3% tylko dla nowych środków (czyli ulokowanych w banku po 27 maja br.). Obowiązuje do 28 lipca br. Dotyczy kwot do 100 tys. zł.
Idea Bank
Konto Zyskowne (dla klienta aktywnego)
3,00%
20,25 zł
Konieczność posiadania konta osobistego oraz wpływów nań min. 1 tys. zł miesięcznie oraz wydatków kartą min. 100 zł miesięcznie. Oprocentowanie 3% obowiązuje do 10 tys. zł.
Idea Bank
Konto "Zośka"
3,00%
20,25 zł
Konieczność posiadania konta osobistego oraz odpowiedniego salda miesięcznego na koncie oszczędnościowym. Oprocentowanie 3% obowiązuje do 100 tys. zł.
Bank SMART
SMART Procent
3,00%
20,25 zł
Konieczność posiadania konta osobistego. Oprocentowanie 3% dotyczy kwot do 50 tys. zł, obowiązuje do 17 lipca br. (choć zwykle bank przedłuża obowiązujące oprocentowanie co na kolejny miesiąc)
Bank Millennium
Konto Oszczędnościowe na nowe środki
3,00%
20,25 zł
Konieczność posiadania osobistego Konta 360°. Oprocentowanie 3% tylko dla nowych środków (czyli ulokowanych w banku po 30 maja br.). Obowiązuje przez 92 dni. Dotyczy kwot do 100 tys. zł. Promocja do 11 lipca br.
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

 

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam