AC, czyli dobrowolne ubezpieczenie Twojego samochodu

2011-03-24 17:19:16

Kiedy możesz liczyć na wypłatę ubezpieczenia z polisy AC? Choćby w przypadku kradzieży Twojego samochodu. Albo gdy Twoje auto zostanie uszkodzone. Obojętnie, czy podczas wichury spadnie na nie gałąź, zostanie zniszczone podczas powodzi, ktoś „stuknie” Twój samochód na parkingu i ucieknie (czyli sprawca uszkodzenia nie jest znany), sarna wybiegnie Ci prosto pod koła, czy sam doprowadzisz do uszkodzenia swego pojazdu.

Standardowy okres, na jaki zawiera się polisę AC to 1 rok. Podpisując umowę o ubezpieczenie autocasco, dokładnie przestudiuj Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Niby każde AC uchroni Cię przed kradzieżą i zniszczeniem, ale ocena detali poszczególnych sytuacji może różnić się w zależności od ubezpieczyciela. Z pewnością nikt natomiast nie zwróci Ci pieniędzy, jeśli uszkodziłeś samochód będąc pod wpływem alkoholu czy narkotyków, jeśli nie posiadałeś w chwili zajścia niezbędnych dokumentów (ważne prawo jazdy i dowód rejestracyjny!) albo jeśli ukradziono Ci samochód w wyniku „nienależytego zabezpieczenia” kluczyków (klasyczny przypadek - zostawienie ich w stacyjce).
Nie ma się też co do ubezpieczyciela zgłaszać, gdy szkoda wyniesie mniej niż określona w umowie minimalna kwota, lub procent wartości pojazdu.

Od czego zależy wysokość składki AC? Naturalnie od wartości, marki czy wieku i przebiegu samochodu. Zakupując w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym zarówno AC, jak i OC, można liczyć na zniżkę. Co ciekawe, ubezpieczyciele biorą też pod uwagę statystyki kradzieży danych aut. A te już od kilku lat wskazują, że najbardziej „popularne” wśród złodziei są Volkswageny.

Oczywiście jedno AC drugiemu nierówne. Na rynku dostępne są zarówno tzw. ubezpieczenia minicasco (jest to AC z okrojonym zakresem ubezpieczenia), chroniące zazwyczaj jedynie przed stratą wynikłą z powodu kradzieży lub tzw. szkody całkowitej, jak i AC z bonusami. Dołączany jest choćby pakiet assistance, gwarantujący nie tylko pomoc w razie problemów technicznych, ale w bardziej ekskluzywnych przypadkach nawet dostarczenie samochodu zastępczego czy zapewnienie opieki po wypadku rodzinie.
Mikołaj Fidziński

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl