8 sposobów na spędzenie czasu podczas kwarantanny

2020-04-01 17:45:37

To dopiero drugi tydzień w domu, a ty już odchodzisz od zmysłów przez wszechobecną nudę? Mamy dla ciebie rozwiązanie. Dokładnie: 8 rozwiązań, które sprawią, że domowa kwarantanna spowodowana epidemią koronawirusa zamiast udręki stanie się okazją do przełamania życiowej rutyny.

Według aktualnych zarządzeń, zaostrzony zakaz wychodzenia z domów będzie obowiązywać w Polsce do 11 kwietnia. Wiele wskazuje na to, że ograniczenia zostaną z nami jednak na dłużej. Świadczy o tym m.in. wprowadzenie nowych obostrzeń w walce z koronawirusem, które dziś weszły w życie.

Do 31 marca przemieszczać się mogliśmy maksymalnie dwójkami. Od dziś wychodzić z domów można już tylko pojedynczo. Spod zakazu zachowywania bezpiecznej odległości wyłączone są jedynie osoby przebywające w towarzystwie podopiecznych (małych dzieci lub osób niepełnosprawnych). Jeśli po zakupy czy na krótki spacer z psem wybierzemy się z np. małżonkiem, będziemy zmuszeni zachować dwumetrowy dystans.

Trwająca kwarantanna to dla wielu osób trudny czas nie tylko ze względu na realne zagrożenie dla zdrowia i życia, ale również ze względu na… nudę. Kilka najbliższych tygodni odosobnienia można jednak spożytkować z korzyścią dla nas samych. Podpowiadamy, jak łatwiej przetrwać domową kwarantannę.

1. Sport

Choć ograniczenia w przemieszczaniu się dopuszczają uprawianie sportu na świeżym powietrzu, to w trosce o bezpieczeństwo innych i nas samych, warto zrezygnować z joggingu czy spaceru na korzyść innych aktywności ruchowych.

Chcesz szybko doładować swoje ciało i umysł zastrzykiem endorfin? Zapisz się na darmowe lekcje tańca solo lub zumby, niemal codziennie streamingowane na Facebooku, Instagramie i w innych social mediach przez wielu instruktorów, którzy tak jak ty muszą teraz borykać się z izolacją.

Nie możesz żyć bez siłowni? Poznaj podstawy kalisteniki. Maszyny i hantle z powodzeniem możesz zastąpić ćwiczeniami z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała.

Nie wyobrażasz sobie dnia bez biegania? Wypróbuj jogę lub stretching i przez najbliższe dwa tygodnie skup się na rozciąganiu i uelastycznianiu mięśni oraz ścięgien, które pomogą ci wzmocnić nadwyrężane joggingiem stawy.

W sieci znajdziesz wiele filmów instruktażowych, nagranych przez profesjonalnych trenerów, którzy udzielają lekcji i porad z niemal każdej dziedziny sportu.

2. Wieczory filmowe

Banał? Owszem, ale nie sposób nie wspomnieć o jednej z najpopularniejszych rozrywek na świecie. Tradycyjne kino czy kolejny nudny film w telewizji możesz zastąpić pakietem usług VoD, w których sam decydujesz, co i kiedy oglądasz (CDA Premium, Netflix, HBO GO, Prime Video, Player, Ipla, Showmax in.). Mało tego – mimo kwarantanny nie musisz filmów oglądać sam. Dzięki dodatkowym usługom, takim jak wtyczka Netflix Party do przeglądarek Google Chrome, możesz urządzać online maratony filmowe razem z przyjaciółmi, na bieżąco komentując akcję filmu i losy jego bohaterów.

Bardziej wymagająca publiczność doceni możliwość oglądania na darmo spektakli teatralnych online, dostępnych m.in. na takich portalach jak ninateka.pl czy TVP VOD.

3. DIY

Nie wiesz, czym zająć swój umysł, żeby czas leciał szybciej? Najskuteczniejszym orężem w walce z nudą jest kreatywność. Jeśli w jej efekcie dodatkowo poprawisz komfort swojego życia czy estetykę otoczenia, tym lepiej dla ciebie. Wykonaj własne ozdoby, przeprojektuj stare ubrania, zaaranżuj nastrojowe oświetlenie mieszkania, wykonaj własne kolumny głośnikowe.

Zacznij swój projekt DIY lub zaczerpnij inspirację z portali typu pinterest.com czy youtube.com albo od blogerów.

4. Kursy online

Powszechna izolacja spowodowana epidemią koronawirusa może okazać się dobrym momentem na skupienie się na swoim wnętrzu, reorganizacji własnego życia i określeniu prawdziwych potrzeb. Od dawna myślałeś o zmianie pracy? Zdobądź nowe kompetencje, które pozwolą ci realizować się w wymarzonym zawodzie. Rozpocznij kurs programowania, naucz się nowego języka, zdobądź zdalnie certyfikat potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

5. Nowe hobby

Jesteś zadowolony ze swojej dotychczasowej ścieżki zawodowej? Skup swoje wysiłki na samorealizacji po godzinach pracy. Znajdź nowe hobby, które pozwoli ci się odprężyć po całym dniu pracy, lub rozwiń umiejętności, których pielęgnację porzuciłeś dawno temu z braku czasu. Ucz się czytać nuty, grać na instrumencie, rozwiąż kostkę Rubika, zacznij układać puzzle, przeczytaj książkę z zasadami taktyki szachowej, praktykując poznane strategie podczas gier online.

6. Blog lub kanał na YouTubie

Jesteś specem lub pasjonatem konkretnej dziedziny? A może chcesz dzielić się z innymi swoim życiem lub stworzyć społeczność skupioną wokół tematyki, która cię interesuje? Kwarantanna w domu to dobry moment na założenie bloga, fanpage’a lub kanału na platformie społecznościowej. Twoje wysiłki mogą przynieść ci nie tylko satysfakcję, ale i wymierne korzyści materialne.

W dobie gwałtownego rozwoju rynku e-commerce zarabianie przez internet nie jest trudne. Wystarczy przystąpić do jednego z programów partnerskich, takich jak ComperiaLead, w którym będziesz zarabiać za polecanie najlepszych produktów i usług finansowych i pozafinansowych swoim odbiorcom, np. czytelnikom twojego bloga.

7. Łamigłówki

Co prawda mózg to nie mięsień, ale to nie znaczy, że można bezkarnie zaniedbywać ćwiczenie logicznego myślenia. Jak rozruszać zastałe szare komórki? W internecie znajdziesz wiele serwisów poświęconych krótkim grom i łamigłówkom z zakresu matematyki, algebry, geometrii itp., dzięki którym rozwiniesz swoją spostrzegawczość, wytrwałość i szybkie podejmowanie racjonalnych decyzji.

8. Poszerzaj horyzonty

Czy wiesz, dlaczego niebo jest niebieskie, gwiazdy na niebie „mrugają”, lód unosi się na wodzie, a ptaki odlatujące co roku do ciepłych krajów odnajdują drogę powrotną? Przypomnij sobie pytania, które nurtowały cię w dzieciństwie i (z pomocą internetu?) znajdź na nie odpowiedzi zanim twoje dziecko zapyta o to samo ciebie.

Nie masz pomysłu na temat, w który mógłbyś się zagłębić? Otwórz stary podręcznik do matematyki, obejrzyj dostępne na YouTubie wykłady znanych astrofizyków, pokazy naukowe chemików albo prelekcje edukatorów, biznesmenów, marketingowców czy specjalistów z innych dziedzin, wygłaszane podczas konferencji TED.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam