6 kroków do najlepszej lokaty bankowej na rynku! Sprawdź

2009-09-22 13:41:57

Lokaty bankowe są ciągle bardzo popularnym produktem oszczędnościowym. Jego zalety to przede wszystkim bezpieczeństwo i gwarancja określonego oprocentowania, które w ostatnim roku było bardzo atrakcyjne. Dziś przekazujemy 6 wskazówek jak wybrać najlepszą lokatę bankową na rynku. Bo nawet kupując taki produkt bankowy można popełnić błąd i zarobić mniej niż więcej…

1.Dokładnie oszacuj czas inwestycji

Z uwagi na to, że zerwanie lokaty bankowej przed datą jej zakończenia skutkuje zwykle utratą wszystkich odsetek (na nasze konto wraca tylko wpłacony kapitał, realnie pomniejszony jednak o wskaźnik inflacji) należy dobrze wybrać okres trwania lokaty tak by nie było konieczności jej zrywania.

Pamiętaj! Zwykle lokaty o dłuższym terminie zapadalności oferują wyższe oprocentowanie niż lokaty o krótkim czasie trwania (np. depozyt 12 miesięczny vs lokata 3 miesięczna)

 

2.Inwestuj w lokaty o różnym terminie

Warto więc, szczególnie przy większych kwotach, inwestować w lokaty o różnym terminie zapadalności tak by po pewnym czasie uwalniać część pieniędzy i wykorzystać je na inne cele lub… założyć ponownie lokatę, być może na lepszych warunkach (jeśli stopy procentowe w międzyczasie urosną).

 

A może najlepsza lokata online? Sprawdź lokaty bankowe w Open Finance - możesz je założyć online

 

3.Zdecyduj: stałe czy zmienne oprocentowanie

Wybierając lokatę dokładnie zastanów się, który rodzaj oprocentowania wybrać. Generalna zasada: jeśli na rynku oprocentowanie lokat będzie spadać to zakładają lokaty o stałym oprocentowaniu. Jeśli przewidywania rynkowe mówią, że w najbliższych miesiącach stopy procentowe, a więc również oprocentowanie lokat będzie rosło, to zakładaj lokaty o zmiennym oprocentowaniu lub ewentualnie lokuj pieniądze na kontach oszczędnościowych.

Pamiętaj! Lokatę o zmiennym oprocentowaniu w odpowiednim momencie (jak stopy procentowe osiągnął swoje maksimum) zamień na lokatę o stałym oprocentowaniu

 

4.Sprawdź alternatywy dla lokat-konta oszczędnościowe lub polisolokaty

Nie tylko tradycyjne lokaty bankowe mogą oferować najlepsze oprocentowanie. Banki mocno promują również inne formy bezpiecznego inwestowania: konta oszczędnościowe oraz polisolokaty. Te pierwsze dają swobodę wpłat i wypłat z rachunku, comiesięczną kapitalizację oraz relatywnie wysokie oprocentowanie (ale zmienne!). Polisolokaty natomiast to ubezpieczenia, które gwarantują określony poziom odsetek bez podatku Belki.

Znajdź z naszą porównywarką najlepsze polisolokaty na rynku!

 

5.Wybieraj lokaty o częstszej kapitalizacji

Kapitalizacja lokaty bankowej to tak naprawdę naliczanie odsetek od lokaty przed jej zakończeniem. Czym częstsza kapitalizacja tym realne oprocentowanie takiej lokaty jest wyższe. Jeśli więc znajdziecie na rynku lokatę z niższym oprocentowaniem, ale z częstszą kapitalizacją (taka sytuacja ma miejsce w przypadku kont oszczędnościowych - w większości z nich kapitalizacja jest co miesiąc) to może okazać się ona realnie lepsza niż lokata z wyższym oprocentowaniem, ale z kapitalizacją na koniec okresu jej trwania.

 

6. Szukaj lokat dostępnych przez Internet

Coraz więcej banków oferuje lokaty, które można założyć bez wychodzenia z domu-po prostu online. Dla banku taki sposób zakładania lokat jest również bardzo wygodny i tańszy w obsłudze niż tradycyjne zakładanie lokat w oddziale banku. Dlatego najlepsze lokaty zakładane online oferują z reguły wyższe oprocentowanie niż tradycyjne lokaty bankowe. Tak na przykład jest w ofercie AIG Banku, gdzie lokata dostępna przez Internet oferuje oprocentowanie wyższe o 0,1 p.p.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl