Ponad 4 lata bez zmian. RPP nie podniesie stóp procentowych

2019-12-05 12:28:11

57 miesiąc z rzędu Rada Polityki Pieniężnej pozostawia stopy procentowe NBP na tym samym poziomie. I – zgodnie z zapowiedziami Adama Glapińskiego – prawdopodobnie nie podniesie ich co najmniej do 2022 roku.

Ostatnia modyfikacja stóp procentowych miała miejsce 5 marca 2015 r., kiedy Rada (jeszcze w starym składzie) obniżyła stawki do do dziś obowiązującego poziomu:

  • 1,5% - stopa referencyjna
  • 2,5% - stopa lombardowa
  • 0,5% - stopa depozytowa
  • 1,75% - stopa redyskontowa weksli

Od tego czasu stopy w Polsce znajdują się na historycznie najniższym poziomie – ku uciesze kredytobiorców i ku niezadowoleniu oszczędzających.

Koniunktura jest korzystna, osłabienia nie będzie

Na konferencji prasowej, która odbyła się w środę 4 grudnia, po ostatnim posiedzeniu Rady, prezes RPP Adam Glapiński podkreślił, że w jego ocenie polska gospodarka znajduje się pod wpływem korzystnej koniunktury, a dynamika PKB zostanie utrzymana w nadchodzących kwartałach na oczekiwanym, wysokim poziomie. Inflacja zostanie przy tym utrzymana w pobliżu celu inflacyjnego.

W obliczu tych projekcji utrzymanie obecnego poziomu stóp procentowych – zdaniem Glapińskiego – pozwoli Polsce na pozostanie „na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną”.

Zarzuty dotyczące prognozowanego przez analityków spowolnienia gospodarczego prezes RPP odparł uspokajająco: „Jest tak, jak przewidywaliśmy. Tempo wzrostu się obniża, ale nadal pozostaje znakomite”. Szef banku centralnego podkreślił, że roczne tempo wzrostu przekraczające 4% PKB jest dobrym wynikiem w porównaniu do reszty Europy i nie daje powodów do niepokoju.

„Nie ma w Polsce żadnego czynnika osłabiającego koniunkturę w Polsce. Analitycy bali się spadku podaży pracy, co nie nastąpiło. Żadne inne okoliczności też nie zaistniały. Przedsiębiorcy inwestują tyle, ile potrzebują. A to, że wydatku publiczne spadły, jest normalne w cyklu politycznym” - powiedział Glapiński.

Stopy bez zmian nawet do 2022 r.

Dane makroekonomiczne satysfakcjonują Radę na tyle, że Glapiński po raz kolejny wydał zapowiedź braku zmian w dłuższym horyzoncie czasowym: „Jest bardzo prawdopodobne, że do końca mojej kadencji stopy nie ulegną zmianie”.

Koniec kadencji obecnego prezesa RPP nastąpi w połowie 2022 r.

Inflacji i boomu kredytowego nie będzie – tako rzecze RPP

W swojej wypowiedzi prezes Rady odniósł się także do tematu rosnących cen na rynkach konsumpcyjnym i kredytowym.

Według Glapińskiego obecnie „przeżywamy okres cudu gospodarczego” i ani wysoka inflacja, ani bańka w mieszkaniówce nam nie grozi: „Inflacja cały czas będzie bardzo niska, zbliżona do naszego celu inflacyjnego. W tym roku poniżej, a w przyszłym lekko powyżej. Wciąż będzie to prawie w celu”. RPP wierzy, że banki udzielają kredytów w sposób odpowiedzialny, pod czujnym okiem KNF, więc sytuacja na rynku kredytowym jest bezpieczna.

Minione posiedzenie Rady odbyło się po raz ostatni w obecnym składzie. Przed świętami kończy się kadencja Jerzego Osiatyńskiego. Kto go zastąpi, jeszcze nie wiadomo. Następca Osiatyńskiego zostanie wyznaczony przez prezydenta Andrzej Dudę.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam