Przelewy w euro za 0 zł w prawie każdym banku. To efekt nakazu Unii

2019-11-21 13:01:12

Zamiast podwyżek, będą obniżki. Kolejne banki wybierają likwidację opłat pobieranych dotychczas za przelewy europejskie SEPA zamiast podwyższać koszty przelewów w złotówkach. Najdalej od połowy grudnia przelew w euro do Belgii czy Francji będzie kosztował tyle samo, co przelew w złotówkach do innego banku w Polsce.

Konieczność zrównania stawek transferów pieniężnych krajowych i transgranicznych w euro (do krajów wspólnoty europejskiej) to konsekwencja rozporządzenia 2019/518 Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Zgodnie z tym dokumentem bank świadczący usługi w kraju członkowskim musi stosować te same stawki prowizji od przelewów realizowanych w obrębie swoich granic terytorialnych co przelewów w euro do innych krajów wspólnoty.

Czas na ujednolicenie opłat upływa już niebawem: 15 grudnia 2019 r.

Właśnie na 15 grudnia większość banków zapowiedziała zmiany w tabelach opłat i prowizji, które są spowodowane wymogiem dostosowania cenników do zarządzeń UE.

Już teraz wiemy, że zmiany odbędą się na korzyść klientów.

Tańsze przelewy w całej UE

Przelewy złotowe to podstawowa usługa do konta osobistego. Niemal wszędzie jest darmowa, bez ograniczeń. Jak dotąd żaden z banków, które do tej pory nie pobierały prowizji od transferów w PLN, nie zaryzykował wprowadzenia choćby drobnych opłat, by zminimalizować utratę zysków po zrównaniu kosztów obu przelewów w euro do tych w złotówkach. A przelewy w euro dotychczas wcale nie były tanie. Przeciętnie wiązały się z dodatkowym kosztem 5 zł od operacji, choć zdarzały się również wyższe stawki: 8 zł w PKO BP (Konto za Zero) i Santander Banku Polska (Konto Jakie Chcę), 10 zł w Credit Agricole (Konto dla Ciebie).

W tych bankach przelejesz euro za 0 zł

0 zł od przelewu SEPA (w EUR) będzie obowiązywać wkrótce w następujących bankach:

  • Alior Bank, Konto Jakże Osobiste: od 15 grudnia (obecnie: 5 zł)
  • Credit Agricole, Konto dla Ciebie: od 15 grudnia (obecnie: 10 zł)
  • ING Bank Śląski, Konto Direct: od 29 listopada (obecnie: 5 zł)
  • mBank, eKonto Osobiste: od 12 grudnia (obecnie: 5 zł)
  • PKO BP, Konto za Zero: od 1 grudnia (obecnie: 8 zł)
  • Santander Bank Polska: Konto Jakie Chcę: od 15 grudnia (obecnie: 8 zł)
  • T-Mobile Usługi Bankowe, Konto Freemium: od 15 grudnia (obecnie: 5 zł)

W bankach, w których przelewy SEPA były darmowe już od dawna (Nest Bank – Nest Konto, Bank Pocztowy – Pocztowe Konto Bez Ograniczeń) stawki po 15 grudnia pozostaną bez zmian.

Nowych cenników nie opublikowały jeszcze Pekao, BNP Paribas, Millennium, Getin Bank i Citi Handlowy.

Podobny obowiązek zrównania opłat będzie dotyczył również prowizji od wypłat gotówki z bankomatów w Polsce i za granicą.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam