Jak działa karta Curve? Poradnik dla zielonych

2019-10-24 14:30:51

Curve to karta, jakiej jeszcze nie było. Nie jest kolejną zwykłą debetówką lub kredytówką, powiązaną z jednym kontem w konkretnym banku. Curve pełni rolę "pośrednika", za pomocą którego możesz wygodnie zarządzać swoimi kartami z różnych banków. I to za darmo (choć z ograniczeniami).

Wydawcą karty Curve jest niemiecka firma Wirecard, znana na rynku usług płatniczych ze sprzedaży kart przedpłaconych. Produkt, o którym mowa w tym artykule, nie ma jednak charakteru karty przedpłaconej, ani debetowej czy kredytowej ze względu na to, że nie posiada przypisanego rachunku bankowego, na który użytkownik mógłby wpłacać pieniądze, by następnie z nich korzystać.

W Polsce kartę można otrzymać w wersji Blue (bezpłatna) lub Black (płatna).

Karta Curve: zasady działania

Płacąc w sklepie, na stacji benzynowej czy w hotelu fizyczną kartą Curve, obciążasz kwotą danej transakcji rachunek innej, wybranej przez siebie karty płatniczej, dodanej wcześniej do aplikacji mobilnej Curve. Usługa działa w przypadku kart zarówno kredytowych, jak i debetowych, czyli tych standardowych, wydawanych do rachunków osobistych.

By skorzystać z rozwiązania dostarczanego przez Curve, w pierwszej kolejności musisz pobrać na telefon aplikację mobilną, przejść proces rejestracji i podpiąć do usługi posiadane już karty bankowe. Jak to zrobić, dowiesz się w poradniku: Pierwsze kroki z kartą Curve: krótka instrukcja obsługi.

Przed zapłaceniem kartą Curve musisz wskazać, która z nich ma zostać obciążona transakcją, którą chcesz właśnie zrealizować. Zmiany karty możesz dokonać w kilka chwil, stojąc przy kasie – operacje tego typu odbywają się w czasie rzeczywistym. Każdej karcie możesz nadać własną nazwę i przypisać obrazek, co pozwoli ci na szybką identyfikację kolejnych pozycji.

Transakcje wykonane za pośrednictwem Curve będą widoczne w dwóch miejscach:

  • w historii („timeline”), dostępnej w aplikacji Curve,

  • bezpośrednio na twoim rachunku bankowym - zidentyfikowanie transakcji zrealizowanych kartą Curve jest proste z poziomu bankowości elektronicznej każdego banku: operacje tego typu będą miały nadany przedrostek CRV.

Zapłaciłeś złą kartą? Możesz to cofnąć

Co ciekawe, Curve daje możliwość zmiany karty, która ma zostać obciążona płatnością nawet po dokonaniu transakcji. Zmiany formy płatności można dokonać do 14 dni od daty zakupu. Warunki:

  • transakcja musi być zaksięgowana (rozliczona),

  • kwota płatności nie może przekraczać 1000 GBP.

Skorzystanie z opcji „cofnięcia czasu” jest proste – wystarczy oznaczyć transakcję, która ma zostać przeksięgowana, oraz wskazać kartę, która ma zostać obciążona tą płatnością. Obciążenie poprzedniej karty zostanie anulowane, a pobrane wcześniej pieniądze zostaną zwrócone na rachunek tej karty.

Zalety Curve

Karta Curve pozwala na wypłacanie gotówki z bankomatów w Polsce i za granicą oraz płacenie bezgotówkowo w punktach usługowo-handlowych i online. Obsługuje również płatności zbliżeniowe.

Płacąc Curve, podobnie jak w przypadku transakcji innymi kartami, klient ma możliwość korzystania z procedury chargeback.

W razie utraty karty, można ją szybko zablokować w aplikacji (również z opcją blokady tymczasowej). W każdej chwili można również odpiąć w aplikacji posiadane karty płatnicze, dzięki czemu po zgubieniu lub kradzieży karty Curve nie trzeba jednocześnie blokować kart z innych banków.

Po każdej płatności użytkownik otrzymuje powiadomienia push, które pozwalają na wygodne śledzenie wydatków i szybsze wykrywanie podejrzanych transakcji.

Wady Curve

Aplikacja Curve została wydana w języku angielskim i na razie nie ma możliwości zmiany języka na polski.

Póki co karty Curve nie można dodać do portfela Google Pay (płatności online działają) i Apple Pay. Wydawca zapowiedział zamiar wdrożenia tych usług w przyszłości. Nie znamy jednak konkretnego terminu.

Mało wygodna jest zmiana pierwotnego PIN-u do karty. Można tego dokonać w bankomacie (aplikacja nie ma takiej opcji).

Choć samo posiadanie karty nic nie kosztuje (w przypadku pakietu Blue), to dodatkowe opłaty mogą pojawić się podczas korzystania z płatności gotówkowych, w tym wypłat z bankomatów.

Prowizja za wypłaty w bankomatów

Osoby, które chcą korzystać z Curve przy płatnościach gotówkowych powinny pamiętać o ograniczeniu. Darmowych jest tylko 10 pierwszych wypłat bankomatowych w kraju. Każda kolejna zostanie obciążona prowizją 0,5 GBP.

Warto przy tym mieć na uwadze, że jako transakcję gotówkową niektóre banki mogą uznawać również mniej oczywiste dla klienta operacje, jak np. przelew z rachunku karty.

Drożej mogą kosztować również wypłaty z bankomatów ze wskazaniem do obciążenia karty kredytowej. Curve może w takich przypadkach pobrać dodatkową opłatę w wysokości 2% od transakcji przekraczających limit 200 GBP miesięcznie.

Wypłaty z bankomatów zagranicznych są zwolnione z prowizji tylko przy transakcjach o równowartości do 200 GBP miesięcznie. Pozostałe to koszt 2%, min. 2 GBP.

Moneyback: 1% zwrotu wydatków

Posiadacze darmowej karty Curve Blue mogą korzystać z moneybacku przez 3 miesiące od aktywacji kartą. W tym czasie na ich konto powróci 1% wydatków opłaconych kartą.

Niestety zwrot dotyczy jedynie zakupów u 3 handlowców wybranych przez siebie spośród długiej listy udostępnionej przez Curve. Na liście wyboru znajdują się sklepy i markety (np. Lidl, Aldi, Ikea, Zara), restauracje (np. McDonalds) i usługodawcy działający w sieci (np. Booking.com, Netflix).

Punkty usługowo-handlowe wytypowane do moneybacku uczestnik promocji ustanawia samodzielnie w aplikacji mobilnej. Niestety wybór nie podlega późniejszym modyfikacjom, co oznacza, że nie może zmieniać raz wybranych przez siebie sklepów.

Zwrot będzie przekazywany na rachunek karty wirtualnej, której podgląd klient będzie miał w aplikacji. Niestety użytkownik nie zobaczy, ile złotówek ma do wykorzystania. Dostępne środki będą zaprezentowane w dość mało czytelny sposób: w postaci punktów, z których każdy ma wartość 0,01 GBP.

Bonus: 5 funtów za polecenie

Osoby, które polecą Curve innym lub zarejestrują się za pośrednictwem linku promocyjnego, wygenerowanego przez znajomego, otrzymają bonus: po 5 funtów brytyjskich, do wykorzystania przy płatnościach kartą.

Nagrodę otrzyma zarówno polecający, jak i nowy klient.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam