Nowy bank kusi pięcioletnią lokatą na 4%

2019-09-19 13:26:13

Dziś rano oficjalnie powitaliśmy nowy bank na polskim rynku finansowym: Banca Farmafactoring z BFF Group. Działalność banku będzie się skupiać na oferowaniu depozytów online, a zachętą dla nowych klientów mają być przede wszystkim długoterminowe lokaty z oprocentowaniem nawet do 4%.

Z ziemi włoskiej do Polski

Nowy bank, należący do włoskiej BFF Group, funkcjonuje nad Wisłą pod nazwą: Banca Farmafactoring S.p.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce, tym samym działa w formie oddziału instytucji kredytowej na podstawie zgody uzyskanej od Komisji Nadzoru Finansowego, w oparciu o włoską licencję bankową. Licencja została wydana przez tamtejszy organ nadzorczy: Bank of Italy, będący odpowiednikiem polskiego NBP.

Bank prowadzi więc w Polsce działalność na zasadzie "paszportu europejskiego", podobnie jak obecny nad Wisłą od dłuższego czasu Inbank.

Przyjmowane przez Banca Farmafactoring lokaty są objęte gwarancją Funduszu Ochrony Depozytów Międzybankowych (Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi) - włoskiego odpowiednika naszego rodzimego BFG.

Lokata Facto

Polski oddział Banca Farmafactoring został otwarty w Łodzi, ale bank będzie skupiał się na działalności online.

Jego oferta produktowa jest skromna (obejmuje tylko lokaty), ale za to konkurencyjna cenowo.

Internetowa Lokata Facto to lokata terminowa, dostępna dla konsumentów i przedsiębiorców. Jest oferowana w kilku okresach depozytowych: 3, 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48 i 60 miesięcy.

Minimalna kwota, jaką można zdeponować na pojedynczym rachunku lokaty to 5000 zł w przypadku konsumentów i 50 000 zł w przypadku przedsiębiorców. Górnego limitu wpłat nie ma.

Kapitalizacja odsetek z Lokaty następuje jednorazowo, w terminie zapadalności, czyli na koniec okresu umowy (chyba że warunki danej lokaty wskazują inaczej).

Zerwanie Lokaty Facto przed czasem skutkuje utratą odsetek.

Do 4% na zachętę

Do 18 października nowi klienci indywidualni banku mogą skorzystać z promocyjnego oprocentowania lokat, które w zależności od okresu umowy wynoszą:

  • 5 lat: 4%
  • 4 lub 3 lata: 3,6%
  • 2 lata: 3%
  • 18 lub 12 miesięcy: 2,85%

Standardowe stawki lokat nie są już tak okazałe jak te w promocji, chociaż w obecnych realiach rynkowych prezentują się całkiem przyzwoicie, zwłaszcza w przypadku lokat długoterminowych:

  • 5 lat: 3,5%
  • 4 lub 3 lata: 3,1%
  • 2 lata: 2,5%
  • 18 lub 12 miesięcy: 2,35%
  • 9 lub 6 miesięcy: 2,2%
  • 3 miesiące: 2%

Bank niestety nie podał szczegółów cenowych lokat dostępnych dla klientów firmowych, informując jedynie, że stawki dla przedsiębiorców zależą od indywidualnych negocjacji.

Tomasz Słupczyński