Jak sprawdzić, czy samochód ma ubezpieczenie OC?

2019-10-29 16:49:01

Zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej? Upewnij się, że sprawca zdarzenia ma ważną polisę OC. Zrobisz to za darmo w kilka chwil – na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wszyscy ubezpieczyciele, oferujący polisy komunikacyjne, mają obowiązek przekazywania danych o zawartych ubezpieczeniach OC i AC do bazy danych Ośrodka Informacji UFG (OI UFG).

Dzięki istnieniu bazy każdy, kto jest w zasięgu sieci, może sprawdzić, czy właściciel danego pojazdu wykupił ubezpieczenie OC dla swojego samochodu. Prawo do pozyskania tej informacji online zapewnia art. 104 ust. 9 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w którym uregulowane są zasady funkcjonowania Ośrodka Informacji.

W bazie danych OI UFG od 2004 roku gromadzone są dane dotyczące ubezpieczeń OC, a  2006 roku zakres przechowywanych informacji poszerzono również o ubezpieczenia AC. Rejestr aktualizowany jest każdego dnia, odnotowując rocznie ok. 26 milionów odnowionych i nowo zawartych polis oraz przeszło 1,5 miliona zdarzeń drogowych. Na koniec 2018 roku w bazie OI występowały wzmianki dotyczące niemal 402 milionów ubezpieczeń komunikacyjnych (dane UFG).

Ważność OC sprawdzisz online od ręki

Aby sprawdzić, czy dany samochód jest ubezpieczony w zakresie OC, wystarczy wejść na stronę UFG i wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, datę oraz kraj zdarzenia. W odpowiedzi na zapytanie zainteresowany otrzyma informacje o:

  • numerze ubezpieczenia OC,
  • marce pojazdu,
  • nazwie towarzystwa ubezpieczeniowego, które wystawiło polisę,
  • adresie firmy ubezpieczeniowej właściciela pojazdu.

Z UFG zainteresowany nie pozyska danych osobowych właściciela sprawdzanego pojazdu.

Szczegółowy przebieg ubezpieczenia - tylko dla oczu właściciela pojazdu

Centrum informacji elektronicznej UFG może być pomocne nie tylko dla poszkodowanego w kolizji drogowej, ale i dla każdego innego kierowcy, który zechce sprawdzić historię swoich polis komunikacyjnych OC lub AC albo potrzebuje uzyskać zaświadczenie dla potwierdzenia zniżek za bezszkodową jazdę. Co prawda w dokumencie nie będzie wymienionej wysokości zniżek przysługujących kierowcy, ale będą wypisane ewentualne szkody oraz wypłacone odszkodowania. Dokument wydawany jest za okres ostatnich 5 lat lub od początku istnienia zapisów elektronicznych w bazie (OC: 2004 r., AC: 2006 r.).

By otrzymać drogą elektroniczną informację o przebiegu ubezpieczenia, niezbędne jest zarejestrowanie się na portalu UFG. Istnieje również możliwość pobrana formularza wniosku o wydanie zaświadczenia w wersji papierowej, która zostanie przesłana pocztą lub odebrana osobiście (albo przez pełnomocnika). Dokument papierowy zostanie wydany w czasie 15 dni od złożenia wniosku.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam