O burzy i nawałnicy dowiesz się SMS-em. Już w grudniu rusza system ostrzegawczy

2018-07-30 12:45:18

Już od 12 grudnia 2018 r. operatorzy telefonii komórkowych będą mieli obowiązek wysyłania użytkownikom swojej sieci o przewidywanych anomaliach pogodowych, które wystąpią na obszarze, na którym aktualnie przebywa klient. Ostrzeżenia o nadciągających burzach i wichurach będą wysyłane począwszy od tych wakacji.

Akcja pilotażowa systemu ostrzegania SMS-owego o zbliżających się zagrożeniach jest prowadzona na mocy porozumienia zawartego między operatorami telekomunikacyjnymi a  resortem cyfryzacji, resortem spraw wewnętrznych i administracji oraz Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

W pełnej odsłonie system wczesnego ostrzegania ma zostać uruchomiony w połowie grudnia bieżącego roku. Przepisy umożliwiające wdrożenie tego rozwiązania zostały już przygotowane i wprowadzone dzięki nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 r.

Na mocy ustawy sieci telekomunikacyjne będą miały obowiązek niezwłocznego rozsyłania komunikatów ostrzegawczych na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wiadomości będą rozsyłane bezpłatnie. Na początku przygotowywane ostrzeżenia będą dotyczyły większych regionów (np. województwa), ale docelowo wiadomości mają być coraz dokładniejsze, docierając do osób, które się znajdują dokładnie na obszarze zagrożenia kataklizmem.

Sezon wakacyjny, w którym to najczęściej występują załamania pogody, to najlepszy okres do prowadzenia testów skuteczności programu. Zjawiska meteorologiczne to jednak niejedyne zagrożenia, przed którymi Polacy będą ostrzegani SMS-ami. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie tym sposobem przekazywało również inne informacje o zagrożeniach dla ludności, pozyskiwane od krajowych i zagranicznych podmiotów, takich jak m.in.: służby specjalne, MSWiA, Centrum Operacyjne MSZ.

System ostrzegania SMS ma być uzupełnieniem RSO, czyli Regionalnego Systemu Ostrzegania, który funkcjonuje w Polsce od kilku lat.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam