Rezygnacja z wczasów z biurem podróży: bez kosztów tylko w 5 przypadkach

2018-06-25 10:11:05

Od umowy z biurem podróży możesz odstąpić niemal zawsze. Wystarczy w tym celu np. powołać się na powody osobiste. Nie zawsze jednak będziesz mógł liczyć na całkowity zwrot wpłaconych pieniędzy. By zyskać prawo do rezygnacji z wczasów bez kosztów, musi zostać spełniony przynajmniej jeden z 5 warunków wymienionych w ustawie o imprezach turystycznych.

Poniżej wymieniamy przypadki, kiedy zgodnie z nowym prawem, obowiązującym od 1 lipca 2018 r., można bez ponoszenia kosztów zrezygnować z wykupionych wczasów lub wycieczki w biurze podróży lub agencji turystycznej.

Gdy cena wzrośnie o ponad 8%

Jeżeli biuro podróży domaga się od ciebie dopłacenia do wycieczki lub wczasów ze względu na zmiany cen, masz prawo do bezkosztowego odstąpienia - ale dopiero wówczas, gdy koszty usługi wzrosną o ponad 8%.

Nie oznacza to jednak, że organizator może bezkarnie podnosić ceny sprzedanych już wycieczek do wspomnianego limitu. By obciążenie klientów wyższymi kosztami było zgodne z prawem, muszą zostać spełnione określone w ustawie warunki. Zobacz: kiedy biuro podróży może podnieść cenę?

Gdy w miejscu podróży wystąpią nadzwyczajne okoliczności

Miałeś w planach wyjazd do miejsca, w którym właśnie wybuch wulkanu, rozszalałą się epidemia, powstało zagrożenie terroryzmem lub wystąpiły inne nadzwyczajne okoliczności? Możesz zrezygnować z umowy zawartej z organizatorem podróży bez ponoszenia kosztów rezygnacji. Organizator będzie ustawowo zobowiązany do zwrócenia wpłaconych przez ciebie pieniędzy w ciągu 14 dni.

Gdy zmienią się główne warunki imprezy

Konsument nie ma prawa do bezkosztowego odstąpienia od umowy o ile organizator chce wprowadzić do programu imprezy drobne modyfikacje, przy czym prawo do zmian zastrzegł sobie w umowie. Jeśli jednak zmianie mają podlegać główne warunki wydarzenia, takie jak np. miejsce imprezy, czas jej przebiegu lub rodzaj środka transportu, konsument, który rezygnuje z umowy nie musi płacić odstępnego.

Gdy zawarłeś umowę na odległość

Osoby, które wykupiły usługę poza lokalem firmy, mogą zrezygnować z umowy w okresie do 14 dni od jej zawarcia. Nie dotyczy to jednak przypadków, gdy zawarcie umowy poza lokalem organizatora nastąpiło na życzenie konsumenta. Jeśli więc np. we własnym domu podpisałeś dokumenty dostarczone na twoją prośbę przez agenta biura podróży, nie będziesz miał prawa do odstąpienia, powołując się na zawarcie umowy na odległość.

Gdy uczestników będzie zbyt mało

Ten powód z kolei gwarantuje prawo do odstąpienia od umowy nie konsumentom, a organizatorom imprez. Warto jednak mieć świadomość, kiedy organizator może odwołać koncert, wyjazd czy wczasy. A prawo do tego bez płacenia odszkodowania turystom ma tylko wtedy, gdy odwołanie wydarzenia nastąpi w określonych terminach:

  • do 20 dni przed imprezą trwającą powyżej 6 dni,
  • do 7 dni przed imprezą trwającą od 2 do 6 dni,
  • do 48 godzin przed imprezą trwającą mniej niż 2 dni.

Pieniądze muszą zostać zwrócone uczestnikom do 14 dni.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam