Mieszkanie Plus: dopłaty do czynszu będą zależeć od dochodu. Rząd przyjął ustawę

2018-06-13 16:16:10

Osobom, które skorzystają z programu Mieszkanie Plus, państwo będzie dopłacać do czynszu aż przez 9 lat. O ile co roku będą spełniać kryteria dochodowe. Na dofinansowanie nie mają co liczyć single zarabiający powyżej 60% średniej krajowej.

Zgodnie z założeniami projektu ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania dopłaty do czynszów będą przyznawane zależnie od uzyskiwanych przez beneficjenta dochodów w przeliczeniu na członka rodziny. Pomocy nie uzyskają osoby, które posiadają już inne mieszkanie.

Według słów wiceministra inwestycji i rozwoju Artur Sobonia rząd szacuje, że z dopłat będzie korzystać co roku ok 30 tys. rodzin. Dofinansowanie w formie dopłaty do miesięcznego czynszu będzie przyznawane w stałej wysokości przez 9 lat lokatorom mieszkań zasiedlanych po raz pierwszy. Najemcy będą przy tym co roku sprawdzani pod względem dochodów, czy nadal kwalifikują się do programu dopłat.

Program Mieszkanie dla Młodych ma wypełnić lukę w zakresie wsparcia dostępnego dla młodych rodzin. Mowa o osobach, których nie stać na zakup własnego mieszkania (choćby na kredyt), ale jednocześnie zarabiają zbyt dużo, by uzyskać mieszkanie komunalne, pomoc socjalną, czy dodatki mieszkaniowe. Zgodnie z szacunkami ministerstwa ok 40% młodych rodzin nie ma teraz szans na uzyskanie jakiejkolwiek formy pomocy na start. Mieszkanie Plus będzie kierowane właśnie do tej grupy społecznej.

Kwoty dopłat przyznawanych w poszczególnych regionach będą zależeć od kosztów lokalnego budownictwa mieszkaniowego oraz powierzchni najmowanych lokali. Czyli w każdej gminie będzie inaczej. Tam, gdzie koszty inwestycyjne są wyższe, wyższe będą dopłaty. Będzie obowiązywała przy tym zasada: im więcej osób w gospodarstwie domowym, tym więcej zyska.

Poniżej podajemy przykładowe kwoty dopłat wymienianych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju:

  • Kraków: 470 zł/mies.,

  • woj. małopolskie: 375 zł/mies.,

  • Katowice: 422 zł/mies.,

  • woj. śląskie: 335 zł/mies.

W najgorszej sytuacji znajdą się single. Osoby samotne będą mieć szansę na dopłatę tylko wtedy, gdy ich zarobki nie przekraczają 60% średniej krajowej, która obecnie wynosi 2563 zł netto. W przypadku liczniejszych gospodarstw domowych limit dochodowy rośnie o kolejne 30 punktów procentowych na każdego kolejnego członka rodziny, czyli ok ok 1281 zł. Limit zarobków dla pary bezdzietnej będzie więc wynosił 90% średniej krajowej, w rodzinie z jednym dzieckiem wzrośnie do 120% itd.

I choć katalog kryteriów społecznych, decydujących o preferencjach dla uczestników programu, jest jeden na całą Polskę (określony w ustawie), to poszczególne gminy będą mogły same ustalać hierarchię ważności tych kryteriów. Oznacza to, że to od decyzji rad poszczególnych gmin będzie zależeć, kto w pierwszej kolejności będzie mógł liczyć na dopłaty do najmu.

Pierwsze dopłaty do czynszów mają być przyznane już w 2019 r. Przewidywane fundusze na ten cel mają wynieść 400 mln zł w 2019 r., 800 mln zł w 2020 r., 1,2 mld zł w 2021 r., 1,6 mln zł w 2022 r. i po 2 mln zł rocznie od 2023 r.

Marzena Kazbieruk