Ranking: najlepsze konta bankowe - maj 2018

2018-05-21 08:09:23

0 zł za konto i kartę, możliwość wypłacania gotówki bez prowizji z bankomatów w Polsce i za granicą, a do tego bonus: do 150 zł na zakupy – tak można podsumować najlepsze z bezwarunkowo bezpłatnych rachunków osobistych. Mowa o Koncie Optymalnym w Banku BGŻ BNP Paribas, które zwyciężyło w majowym wydaniu rankingu kont bankowych, przygotowanym przez Comperia.pl.

Czy można wygodnie zarządzać pieniędzmi na ROR-ze (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym), bez ponoszenia jakichkolwiek opłat za najważniejsze usługi? Można. Osoby, które poszukują prawdziwego konta za 0 zł (bez dodatkowych warunków) do wyboru mają aktualnie 4 oferty. Przyjrzeliśmy się im nieco dokładniej, żeby sprawdzić, która z nich zapewnia zainteresowanym najwięcej korzyści.

Z racji rozpoczętego sezonu urlopowego, w którym chętnie wybieramy się na wypoczynek w mniej lub bardziej egzotyczne kraje, w majowym wydaniu rankingu kont osobistych porównaliśmy, ile będą kosztować posiadaczy poszczególnych kont wypłaty gotówki z bankomatów zlokalizowanych poza Polską. Przy okazji zbadaliśmy, czy osoby, które zdecydują się za założenie konta, będą mogły liczyć na dodatkowe bonusy, takie jak moneyback (czyli zwrot wydatków opłaconych kartą, BLIK-iem etc.) czy premie pieniężne na start.

W poniższym zestawieniu znalazły się wszystkie aktualnie dostępne na rynku konta osobiste, które nie wiążą się z miesięcznymi opłatami za prowadzenie konta i obsługę karty, a żeby móc z nich korzystać za 0 zł, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków.

Podczas przygotowywania rankingu użyliśmy metody punktowej. Dzięki temu mogliśmy ocenić oferty jednocześnie pod kątem zarówno kosztów, jak i jakości. Łącznie do zdobycia było 6 punktów, a przyznawaliśmy je w następujących kategoriach:

  • konto: 1 pkt. za 0 zł za prowadzenie konta,

  • karta: 1 pkt. za 0 zł za obsługę karty,

  • bankomaty: 1 pkt., jeśli bank nie pobiera prowizji od wypłat z bankomatów w Polsce (przynajmniej własnej sieci lub wskazanych),

  • bankomaty za granicą: 1 pkt. dla banku, który zapewnia możliwość bezprowizyjnego pobierania gotówki z zagranicznych bankomatów (przynajmniej wybranych),

  • bonusy: 1 pkt. za usługę lub promocję umożliwiającą uzyskanie nagrody pieniężnej.


 

Najlepsze konta osobiste: maj 2018

Bank

Oferta

Punkty

Konto

Karta

Bankomaty własne lub wskazane

Bankomaty za granicą

Aktywne promocje do konta

BGŻ BNP Paribas

Konto Optymalne

5 pkt.

0 zł

0 zł

0 zł

0 zł*

promocja "Zakupy z kontem" - do zdobycia bony o łącznej wartości do 150 zł

Nest Bank

Nest Konto

3 pkt.

0 zł

0 zł

0 zł

5 zł

-

Orange Finanse

Konto Osobiste

3 pkt.

0 zł

0 zł

0 zł

10 zł

-

Idea Bank

Konto Idealne

3 pkt.

0 zł

0 zł

0 zł

2% min. 10 zł

-

Źródło: Porównywarka Comperia.pl
*Darmowe wypłaty za granicą z bankomatów grupy BNP Paribas i w ramach Global Alliance, pozostałe: 10 zł

Maksymalną liczbę punktów w majowym rankingu kont osobistych uzyskał tylko jeden bank: BGŻ BNP Paribas. Posiadacze Konta Optymalnego nie muszą spełniać żadnych warunków, by móc korzystać z konta i karty za 0 zł. Bezpłatne są dla nich również nielimitowane przelewy internetowe w PLN oraz wypłaty gotówki z bankomatów banku i sieci Planet Cash. Osoby przebywające za granicą mogą z kolei wypłacać pieniądze bez prowizji z maszyn należących do grupy BNP Paribas oraz w ramach Global Alliance. Konto można wygodnie obsługiwać za pomocą nowoczesnej aplikacji na smartfony GOmobile.

BGŻ BNP Paribas jako jedyny bank z zestawienia umożliwia klientom uzyskanie dodatkowego bonusu. Biorąc udział w promocji „Zakupy z kontem” do zdobycia są bony o łącznej wartości do 150 zł. Nagrody przekazywane są w postaci kodów SMS, a skorzystać z nich można podczas zakupów w sklepach sieci Biedronka, Decathlon albo H&M. Z udziałem w promocji nie warto zwlekać. Bony otrzyma pierwsze 35 000 osób, które do 30 czerwca 2018 r. założą Konto Optymalne i spełnią warunki regulaminu promocji (dostępny w oddziałach i na stronie internetowej banku).

Choć oferty Nest Banku, Orange Finanse i Idea Banku zyskały identyczną liczbę punktów (3 pkt.), warto podkreślić występujące w cennikach tych banków różnice w naliczaniu prowizji od wypłat gotówki z bankomatów poza granicami Polski. Najniższy koszt (5 zł od transakcji) w tej grupie poniosą posiadacze Nest Konta. W przypadku Konta Osobistego w Orange Finanse pojedyncza opłata wzrośnie dwukrotnie: do 10 zł od transakcji. Na najwyższy koszt narażeni są posiadacze Konta Idealnego. Każde pobranie gotówki za granicą będzie obarczone w ich przypadku prowizją 2% wartości wypłacanej kwoty, ale nie mniej niż 10 zł.

Aktualnie w żadnym z tych trzech banków nie ma dostępnego moneybacku lub innej promocji z nagrodami, powiązanej z kontem.

Ekspert Comperia.pl