Lokaty kwartalne nawet na 4%, ale nie bez haczyków

2018-04-17 15:58:33

Najkorzystniej oprocentowane lokaty na 5000 zł zapewniają zysk 4% w skali rocznej. Przy wkładzie 50 000 zł będzie to już tylko co najwyżej 2,8%. Szansy na maksymalną kwotę odsetek nie dostaną jednak wszyscy. Na najlepsze warunki mogą liczyć nowi klienci Nest Banku, Plus Banku i BOŚ - wynika z najnowszego rankingu lokat 3M, przygotowanego przez Comperia.pl.

Choć Rada Polityki Pieniężnej uparcie odmawia podnoszenia stóp procentowych NBP (mało tego: według najnowszych doniesień obecny stan utrzyma się nawet do 2020 r.), to oszczędzający mają powody do radości. Inflacja wyhamowuje. Wskaźnik CPI w marcu wyniósł już tylko 1,3%, podczas gdy w lutym było to 1,4%, a w styczniu: 1,9%. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych ciągle więc rosną, ale już nie tak szybko, jak oczekiwałby tego NBP.

Dla deponentów oznacza to, że spada próg oprocentowania lokat, dzięki którym niwelujemy utratę siły nabywczej pieniądza.

Teraz, realnie zarabiać pozwalają lokaty z oprocentowaniem już od 1,6% w skali roku. Dlaczego aż 1,6%, skoro inflacja CPI wynosi tylko 1,3%? Bo pamiętać trzeba o tym, że od zarobionych odsetek należy jeszcze odprowadzić podatek Belki. Ten wynosi 19%.

Byśmy po odprowadzeniu daniny od zysków kapitałowych wyszli z lokatą na zero, jej oprocentowanie musi wynieść minimum 1,6%. Choć złotówek w tym przypadku nam przybędzie, to nieco spadnie siła nabywcza każdej z nich. W ostatecznym rozrachunku, po doliczeniu do zdeponowanego kapitału odsetek, za nasze oszczędności kupimy tyle samo towarów i usług, co przed założeniem lokaty.

Dopiero gdy bank daje więcej niż 1,6%, na oszczędnościach realnie zarabiamy, pomnażając nie tylko same złotówki, ale i zwiększając siłę nabywczą naszych łącznych oszczędności.

Dla osób, które od bankowych depozytów oczekują nieco więcej niż tylko ochrony przed inflacją, przygotowaliśmy rankingi najlepszych lokat 3M na 5000 i 50 000 zł. W tabelach wymienione zostały po jednej, najlepszej (w danej kategorii) propozycji każdego z banków. Wyjątek zrobiliśmy dla Nest Banku, który zapewnia identyczne warunki cenowe w ramach dwóch ofert.

Nawet 4% na lokacie z kontem

Najlepsze lokaty na 3 miesiące kwota: 5 000 zł

Bank

Oferta

Oprocentowanie

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

4%

Plus Bank

Lokata na Start

4%

BGŻOptima

Lokata Bezkarna

3,5%

Idea Bank

Lokata Happy

3,5%

mBank

3-miesięczna lokata dla nowych klientów

3,5%

BOŚ

e-Lokata na Plusie

2,8%

Alior Bank

90-dni Lokata Online

2,5%

Millennium

Lokata Mobilna

2,25%*

Źródło: porównywarka Comperia.pl
*+0,25% do podanego oprocentowania przy zakłądaniu lokaty w rozszerzonej rzeczywistości

W obu kwietniowych zestawieniach najkorzystniejszych lokat 3-miesięcznych pojawiła się nowość: e-Lokata na Plusie na 2,8% w BOŚ Banku. W rankingu lokat na 5000 zł zajęła co prawda dopiero 6 miejsce, ale za to okazała się najlepsza w kategorii najwyżej oprocentowanych lokat na 50 000 zł. Z oferty BOŚ Banku skorzystać mogą nowi klienci, którzy zdeponują środki do kwoty 100 000 zł. Umowę zawrzeć można wyłącznie przez internet. Nie trzeba w tym celu posiadać lub zakładać konta osobistego w BOŚ.

Do 2,8% na lokacie na 50 000 zł

Najlepsze lokaty na 3 miesiące kwota: 50 000 zł

Bank

Oferta

Oprocentowanie

BOŚ

e-Lokata na Plusie

2,8%

BGŻOptima

Lokata Bezkompromisowa

2,7%

Idea Bank

Lokata Happy Pro

2,7%

Alior Bank

90-dni Lokata Online

2,5%

PlusBank

Lokata Nowa Kasa = Większy Zysk

2,3%

Nest Bank

Nest Lokata Nowe Środki - z kontem/Nest Lokata Lojalna

2,25%

Eurobank

Lokata na Nowe środki w eurobanku

2%

Raiffeisen Polbank

Lokata na Start

2%

PKO BP

Lokata na Nowe Środki

1,7%

Źródło: porównywarka Comperia.pl

Kolejny miesiąc z rzędu najlepszymi lokatami na 5000 zł pozostają Nest Lokata Witaj w Nest Banku i Lokata na Start w Plus Banku. Na 4% w skali roku mogą liczyć nowi klienci (lub względnie nowi – szczegóły na temat dostępności ofert dla obecnych klientów znajdziesz w porównywarce Comperia.pl). Niestety w obu przypadkach maksymalna kwota wpłaty została ograniczona tylko do 10 000 zł. Zainteresowani tymi propozycjami będą musieli założyć rachunek osobisty (o ile jeszcze go nie posiadają), a nawet zapewniać na niego przelewy wynagrodzenia (warunek obowiązuje tylko w Nest Banku).

Promocyjne lokaty nie tylko dla nowych klientów

Spośród pierwszej ósemki najlepszych lokat na 5000 zł jedynie Lokata Mobilna w Banku Millennium dostępna jest dla klientów bez względu na staż w danym banku. W grupie ofert na 50 000 zł nie tylko dla nowych klientów dostępne są propozycje Plus Banku, Nest Banku i eurobanku, jednak wszystkie trzy wymagają zdeponowania nowych środków.

Tomasz Słupczyński