PIT-WZ a PIT-PFR: jak działają, czym się różnią i co lepiej wybrać?

2018-03-30 17:38:37

Pracujesz na etacie? Od 2018 roku nie musisz samodzielnie uzupełniać formularza skarbowego PIT-37, żeby złożyć roczne zeznanie podatkowe w 2018 roku. Fiskus może zrobić to za ciebie - i to na dwa sposoby. Wystarczy, że skorzystasz z opcji PIT-WZ lub PIT-PFR. Jak to działa i czym się różni, wyjaśniamy poniżej.

PIT-WZ i PFR (z ang. pre-filled tax return) to usługi umożliwiające uzyskanie wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej, które pomogą skrócić czas rozliczania się z urzędem skarbowym za 2017 rok.

Jak działa PIT PFR?

W tym roku z usługi PFR od 15 marca 2018 r. mogą skorzystać osoby, które składają do urzędu skarbowego deklaracje PIT-37 i PIT-38. Usługa (po raz pierwszy udostępniona w 2015 roku) polega na przekazaniu podatnikowi do akceptacji przez fiskusa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Dzięki temu podatnik nie musi wypełniać deklaracji rocznej samodzielnie. Wystarczy, że zweryfikuje zeznanie otrzymane od urzędu skarbowego i (w przypadku braku niezgodności) zaakceptowaniu formularza, który od momentu zatwierdzenia stanie się właściwą deklaracją podatkową za ubiegły rok.

Korzystając z usługi PFR można uzupełnić swój PIT o należne odliczenia i ulgi, np. na dzieci, a także przekazać 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

PIT-37 zostanie przygotowany przez skarbówkę na podstawie informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-R lub informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A.

PIT-38 (w którym rozliczamy przychody z kapitałów pieniężnych) będzie uzupełniony w oparciu o informację PIT-8C.

Jak działa PIT-WZ?

Na złożenie PIT-WZ, czyli wniosku o przygotowanie wstępnie zeznania podatkowego za 201 rok na podstawie informacji, które US już posiada, jest niewiele czasu. Fiskus będzie przyjmował wnioski tylko do 16 kwietnia 2018 roku. Osoby, które wybiorą tę metodę uproszczonego składania rozliczenia rocznego, w ciągu 5 dni od złożenia wniosku otrzymają z urzędu skarbowego deklarację PIT-37, wstępnie wypełnioną na podstawie pozyskanych przez fiskusa informacji PIT-11 i PIT-8C. Otrzymane zeznanie wystarczy zaakceptować. W przypadku niezgodności, można odrzucić deklarację przygotowaną przez US i uzupełnić PIT samodzielnie.

Z PIT-WZ mogą skorzystać jedynie osoby rozliczające się na formularzu PIT-37, a więc osoby pracujące na etat czy umowę-zlecenie, nawet wtedy, kiedy chcą rozliczyć się łącznie z małżonkiem lub małoletnim dzieckiem, a także emeryci i renciści.

Usługa PIT-WZ umożliwia skorzystanie z ulg, np. na dzieci, rehabilitacyjnej czy podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, jak również przekazania 1% podatku na dowolną organizację pożytku publicznego.

 PIT-WZPFR
Dostępne deklaracjePIT-37PIT-37 i PIT-38
Sposób opodatkowania
 • indywidualny
 • łącznie z małżonkiem
 • jako osoba samotnie wychowująca dzieci
Sposób uwierzytelnienia
 • dane autoryzujące
 • Profil Zaufany
 • kwalifikowany podpis elektroniczny
Gdzie zawnioskować o PIT?
 • Portal Podatkowy
 • system e-Deklaracje
 • aplikacja e-Deklaracje Desktop
 • bankowość elektroniczna wybranych banków
Portal Podatkowy
Możliwe uzupełnienia
 • ulgi (ale tylko rehabilitacyjna lub/i ulga na dzieci) i odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,  gdy chcesz zwrotu nieodliczonej w zeznaniu ulgi na dzieci, do  wysokości tych składek
 • dane organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% swojego podatku
 • dodatkowe koszty uzyskania przychodów
 • dodatkowe przychody
 • ulgi (ale tylko rehabilitacyjna lub/i ulga na dzieci) i odliczenia
 • dane organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% swojego podatku
Czas oczekiwania na wstępnie uzupełniony PITPIT dostępny od razu po zalogowaniu do Portalu PodatkowegoDo 5 dni roboczych od złożenia wniosku
Do kiedy można skorzystać?Do 30 kwietnia 2018 r.Do 16 kwietnia 2018 r.

Ze względu na skrócony czas oczekiwania na wstępnie przygotowane zeznanie podatkowe oraz szersze możliwości w zakresie zastosowania ulg podatkowych, usługa PFR jest lepszym sposobem składania deklaracji rocznych. Wybór ścieżki rozliczenia mamy jednak już tylko do 16 kwietnia. Po tym czasie nie będzie można zawnioskować o PIT za pomocą PIT-WZ.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam