Najlepsze lokaty 3M: luty 2018

2018-02-13 14:40:47

Osoby poszukujące wysokich zysków uwagę zwrócić powinny przede wszystkim na lokaty kwartalne. Najlepsze lokaty 3M oferują nawet 4% w skali roku. Nie obędzie się jednak bez dodatkowych warunków.

Za niecały miesiąc będziemy obchodzić już trzecią rocznicę od ostatniej zmiany stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, której decyzje wpływają na kształtowanie się oprocentowania na rynku lokat. Od 5 marca 2015 roku podstawowe stopy procentowe NBP pozostają na najniższych w historii poziomach:

  • stopa lombardowa: 2,50%,

  • stopa depozytowa: 0,50%,

  • stopa redyskonta weksli: 1,75%.

I choć do polskiej gospodarki powróciła inflacja (oscyluje w granicach 2%), to RPP nie śpieszy się z wprowadzaniem zmian na rynku międzybankowym. Tak niskie poziomy stóp NBP – a wraz z nimi niskie oprocentowanie lokat – może obowiązywać jeszcze przez wiele miesięcy. To prognozy bardzo negatywne dla oszczędzających, którym coraz trudniej skutecznie chronić swój kapitał przed spadkiem siły nabywczej pieniądza.

Zgodnie z danymi Comperia Analytics średnie oprocentowanie lokat wynosi obecnie zaledwie 1,2% w skali roku. By odeprzeć ataki niszczącej siły inflacji, swoje oszczędności powinnyśmy deponować na stopie wynoszącej co najmniej 2,47% w skali roku lub więcej – jeśli chcemy przy okazji jeszcze co nieco zarobić na odsetkach.

Dla wszystkich zainteresowanych bezpiecznym oszczędzaniem na najwyższy procent, przygotowaliśmy dwa zestawienia z najlepszymi ofertami, dostępnymi obecnie w bankach. Pierwsze z nich dotyczy 3-miesięcznych lokat na 5 000 zł, a drugie: na 50 000 zł, również przy kwartalnym okresie trwania umowy.

Najlepsze lokaty 3M na 5 000 zł: luty 2018

Najlepsze lokaty na 3 miesiące
kwota: 5 000 zł

Bank

Oferta

Oprocentowanie

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

4%

Plus Bank

Lokata na Start

4%

BGŻOptima

Lokata Bezkarna

3,5%

Idea Bank

Lokata Happy

3,5%

mBank

3-miesięczna lokata dla nowych klientów

3,5%

Alior Bank

90-dni Lokata Online

2,5%

Millennium

Lokata Mobilna

2,25%

Raiffeisen Polbank

Lokata na Start

2%

Źródło: porównywarka Comperia.pl


 

Spośród ośmiu najwyżej oprocentowanych lokat 3M na 5 000 zł aż 7 jest dostępnych tylko dla nowych klientów (lub klientów, którzy wcześniej nie korzystali z żadnych lokat w danym banku). Wyróżnia się pod tym względem Lokata Mobilna w Banku Millennium, z której jednak również nie wszyscy korzystają. Jak sama nazwa produktu wskazuje – oferta dostępna jest tylko przez aplikację mobilną banku.

Na uwagę zasługują również Lokata Start w Raiffeisen Polbanku oraz 90-dni Lokata Online w Alior Banku, na których można zdeponować kwoty o wiele wyższe niż pozwalają na to limity pozostałych ofert z zestawienia. W Aliorze maksymalna kwota wpłaty to 200 000 zł, a w Raiffeisenie aż 500 000 zł.

Na najwyższe oprocentowanie liczyć mogą z kolei nowi klienci Nest Banku oraz Plus Banku. Zarówno Nest Lokata Witaj, jak i Lokata na Start oprocentowane są na 4% w skali roku, jednak sporym minusem tych propozycji jest ograniczenie do 10 000 zł kwot, jakie można ulokować na rachunkach promocyjnych lokat.

Najwyżej oprocentowane lokaty 3M na 50 000 zł: luty 2018

Najlepsze lokaty na 3 miesiące
kwota: 50 000 zł

Bank

Oferta

Oprocentowanie

BGŻOptima

Lokata Bezkompromisowa

2,7%

Idea Bank

Lokata Happy Pro

2,7%

Alior Bank

90-dni Lokata Online

2,5%

PlusBank

Lokata Nowa Kasa = Większy Zysk

2,3%

Nest Bank

Nest Lokata Nowe Środki - z kontem/Nest Lokata Lojalna

2,25%

Eurobank

Lokata na Nowe środki w eurobanku

2%

Raiffeisen Polbank

Lokata na Start

2%

Toyota Bank

Lokata Plus

1,65%

Źródło: porównywarka Comperia.pl

Osoby dysponujące większymi nadwyżkami finansowymi zwrócić uwagę powinny na propozycje BGŻOptima i Idea Banku. Zarówno na Lokacie Bezkompromisowej, jak i Lokacie Happy Pro zyskać można 2,7% w skali roku. W obu przypadkach maksymalna kwota wpłaty to aż 100 000 zł. Z obu ofert skorzystać mogą niestety tylko nowi klienci banków.

Tomasz Słupczyński