Nowy obowiązek dla VAT-owców. Pierwsze JPK do 25 lutego

2018-01-05 17:55:07

Z początkiem 2018 roku mikroprzedsiębiorcy zyskali nowy obowiązek. Będą musieli prowadzić elektroniczną ewidencję VAT i co miesiąc przesyłać internetowo fiskusowi Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Pierwsze deklaracje będzie trzeba przekazać już w lutym.

Przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego już w ubiegłym roku objęły małe i średnie firmy a dwa lata temu - duże przedsiębiorstwa. Z początkiem 2018 roku podlegać im zaczęły również mikroprzedsiębiorstwa, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz rolnicy będący płatnikami podatku VAT.

Kim jest mikroprzedsiębiorca?

Za mikroprzedsiębiorstwo uznawane są firmy zatrudniające mniej niż 10 pracowników oraz z rocznym obrotem do 2 mln euro netto lub z sumą aktywów bilansu do 2 mln euro.

Pierwsza wysyłka do 26 lutego

Każdy, kto paci VAT, będzie musiał prowadzić elektroniczną ewidencję zakupu i sprzedaży, a następnie co miesiąc przesyłać ją skarbówce w postaci plików kontrolnych. Dotyczy to także podatników, którzy rozliczają się kwartalnie.

Pliki JPK należy przesyłać fiskusowi w postaci elektronicznej do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Pierwszy plik JPK_VAT należy przekazać już w lutym, ale ze względu na to, że 25 lutego przypada w niedzielę, pliki JPK można przesłać dzień później (w poniedziałek 26 lutego).

Plików JPPK_VAT nie będą musieli składać jedynie ci podatnicy, którzy wykonują wyłącznie czynności ustawowo zwolnione z podatku od towarów i usług.

MF udostępnia bezpłatny program

Dane do utworzenia JPK_VAT są zaciągane bezpośrednio z systemu finansowo-księgowego, z którego korzysta dana firma i przekazywane w określonych ustawowo układzie i formacie (.xml).

Ministerstwo Finansów pomyślało jednak o osobach, które nie korzystają z profesjonalnych programów księgowych. By nie narażać ich na koszty związane z zakupem specjalnego oprogramowania tylko po to, by wypełnić ustawowe obowiązki, MF w połowie grudnia 2017 r. udostępniło darmową aplikację e-mikrofirma do wystawiania i ewidencjonowania faktur VAT. Następna wersja aplikacji e-mikrofirma, która ma zostać wydana z końcem stycznia 2018 r., pozwoli na generowanie i wysyłanie JPK_VAT i pobranie UPO (Urzędowego Potwierdzenia Odbioru).

Aplikację e-mikrofirma można pobrać ze strony www.jpk.mf.gov.pl.

Każdy płatnik VAT musi mieć elektroniczny podpis

Każda wysyłka plików JPK (obojętnie, czy zostanie dokonana z płatnego programu księgowego, czy aplikacji MF) będzie musiała zostać uwierzytelniona. Przedsiębiorca musi udowodnić, że jest tym, za kogo się podaje. Narzędzia uwierzytelniające są dwa: kwalifikowany podpis elektroniczny (płatny) lub Profil Zaufany (bezpłatny). Ten ostatni można założyć np. przez bankowość elektroniczną swojego banku (taką usługę udostępnia większość banków działających w Polsce).

Uwaga na e-kontrole

Kolejna nowość czeka przedsiębiorców z dniem 1 lipca 2018 roku. Od tej daty firmy małe i średnie firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa będą zobowiązane do udostępnienia fiskusowi podczas e-kontroli pozostałych plików JPK - z informacjami o operacjach gospodarczych za poprzednie okresy. Duże firmy podlegają tym przepisom już od 1 lipca 2016 r.

JPK na żądanie obejmują:

  • księgi rachunkowe – JPK_KR
  • wyciąg bankowy – JPK_WB
  • magazyn – JPK_MAG
  • faktury VAT – JPK_FA
  • podatkową księgę przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR
  • ewidencję przychodów – JPK_EWP.
Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam