Co drugi Polak na kredycie

2017-11-15 14:03:50

Połowa dorosłych Polaków spłaca przynajmniej jeden kredyt – wynika z raportu „Kredytowy portret Polaków 2017” opracowanego przez Biuro Informacji Kredytowej. Życie na kredytach zdaje się nam jednak nie przeszkadzać. O swoje zobowiązania większość z nas dba przykładnie. Tylko 8% kredytobiorców to niesolidni dłużnicy.  

Według danych GUS (stan na koniec czerwca 2017 r.) w Polska liczy 31,5 mln dorosłych obywateli. Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej aktywne kredyty posiada 15,2 mln osób. Wniosek: co drugi Polak jest właśnie w trakcie spłaty kredytu. Okazuje się jednak, że na pojedynczym zobowiązaniu nie poprzestajemy.

Bo jeden kredyt to za mało

Jak wskazuje BIK, liczba czynnych umów kredytowych wynosi 27,6 mln, przy czym łączna ich wartość to 584, 2 mld zł. Oznacza to, że statystyczny kredytobiorca spłaca prawie po dwa kredyty o wartości ok 21 tys. zł każdy.

Cieczy fakt, że Polacy przykładnie regulują swoje zobowiązania. Jedynie 8% kredytobiorców opóźnia się z ratami dłużej niż 90 dni – podaje BIK. Ich zadłużenie odpowiada 6% łącznej kwoty pozostałej do spłaty.

Najwięcej kredytów zaciągają osoby w wieku 35-44 lat. Ta grupa wiekowa stanowi 23% wszystkich kredytobiorców. Przeciętna kwota zadłużenia osób z tego pokolenia to 67 825 zł.

Hipoteki vs kredyty konsumpcyjne

Największy udział w łącznej wartości zadłużeń bankowych odgrywają – bez zaskoczenia – kredyty hipoteczne. Stanowią one aż 70% łącznej wartości kredytów do spłaty.

Jeśli chodzi o samą liczbę umów, to największą popularnością cieszą się kredyty konsumpcyjne. Do tej kategorii BIK wlicza kredytu gotówkowe i ratalne. Ich pula stanowi 48% czynnych zobowiązań, jednak ich wartość to już tylko 26% łącznej wartości kredytów do spłaty.

Mazowsze i Śląsk spłacają najwięcej

Największe żniwa kredytowe banki zbierają w województwie mazowieckim i śląskim. Do mieszkańców Mazowsza należy najwięcej, bo aż 18%, wszystkich spłacanych kredytów mieszkaniowych w Polsce. Ślązacy z kolei przodują w zaciąganiu kredytów konsumpcyjnych z wynikiem 14% ogólnej liczby aktywnych umów z tej kategorii.

Rozpatrując poziom zadłużenia pod kątem geograficznym, warto podkreślić, że najbardziej skorzy do zadłużania się są mieszkańcy Lubelszczyzny i Wielkopolski. W pierwszym i drugim przypadku kredyt posiada 53% mieszkańców danego województwa.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam