Kary za brak OC: stawki 2018

2017-11-08 13:11:33

Wysokość kar za brak OC jest uzależniona od kwoty wynagrodzenia minimalnego (brutto), ustalonego przez rząd na dany rok kalendarzowy. Ponieważ – jak wszystko na to wskazuje – w 2018 roku wzrośnie pensja minimalna, wzrosną również wysokości mandatów za posiadanie nieubezpieczonych pojazdów.

1 stycznia 2018 roku wynagrodzenie minimalne zostanie zwiększone o 100 zł w stosunku do obecnej stawki i wyniesie 2100 zł brutto. W konsekwencji wysokość kar dla właścicieli samochodów bez ważnego OC. Z początkiem przyszłego roku maksymalne kary wyniosą:

  • 4200 zł za nieubezpieczenie auta osobowego (+200 zł w stosunku do stawki z 2017 roku)

  • 6300 zł za nieubezpieczenie samochodu ciężarowego (600 zł więcej niż w 2017 roku)

  • 700 zł za nieubezpieczenie motocykla czy skutera (wzrost o 30 zł w porównaniu do 2017 roku)

Grzywna zależy od czasu bez ubezpieczenia

Wymienione powyżej kary dotyczą właścicieli pojazdów nieubezpieczonych przez okres powyżej 14 dni. Jeśli od czasu wygaśnięcia OC minęło mniej czasu, kary będą niższe.

Za brak ubezpieczenia pojazdu przez okres do 3 dni wysokość mandatu wyniesie 20% maksymalnej kary wyznaczonej od danego typu pojazdu.

Jeśli pojazd nie posiada ważnej polisy komunikacyjnej od 4 do 14 dni, kierowca musi liczyć się z karą w wysokości 50% najwyższej kwoty w danej kategorii pojazdów.

Wszystkim kierowcom przypominamy, że zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione OC. Nawet wtedy, kiedy nieużywane stoi czy motocykl stoi w garażu lub wręcz nie nadaje się do jazdy (np. po wypadku). Wyjątków od tej reguły jest niewiele – uprzywilejowane są auta uznawane za zabytkowe.

Uwaga na wirtualnego policjanta

Osoby, które poruszają się po drogach nieubezpieczonym samochodem narażają się na kontrole drogowe, podczas których brak ubezpieczenia szybko wyjdzie na jaw. Dla tych, którzy uważają, że kary im nie grożą, bo autem bez OC nie wyjeżdżają na drogi, również mamy złe wieści. Brak polis OC jest wykrywany z coraz większą skutecznością przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG korzysta w tym celu z tzw. wirtualnego policjanta, którym jest nowoczesny system informatyczny, funkcjonujący już od 4 lat.

O skuteczności wirtualnego policjanta świadczą same statystyki: w zeszłym roku 63% przypadków posiadania nieubezpieczonego pojazdu wykrył właśnie system informatyczny UFG.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam