Kredyty MdM 2018: co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku?

2017-11-07 08:10:02

2 stycznia 2018 roku zostanie uruchomiony ostatni już nabór wniosków w programie Mieszkanie dla Młodych. Prognozowana fala zainteresowania kredytami MdM może doprowadzić do wyczerpania puli dopłat już w pierwszych dniach stycznia. Dla osób, które rozważają skorzystanie z dopłat, zebraliśmy garść najważniejszych informacji o zasadach programu, które będą obowiązywać w przyszłym roku.

O kolejności przyznawania dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego ze złożeniem wniosku kredytowego nie warto zwlekać. Mimo że pula przeznaczona do rozdysponowania w przyszłym roku sięga 380 mln zł, to szacuje się, że pieniędzy wystarczy jedynie dla około 15 tys. beneficjentów.

Kto miał już do czynienia z kredytami hipotecznymi ten wie, że formalności z nimi związane potrafią być czasochłonne i uciążliwe. Program Mieszkanie dla Młodych skierowany jest jednak do osób, które ubiegają się o swój pierwszy kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie, dlatego mogą nie zdawać sobie sprawy ze stopnia skomplikowania całej procedury. Właśnie z tego względu przestrzegamy: nawet najdrobniejszy – z punktu widzenia klienta - brak w dokumentacji może spowodować wstrzymanie, a nawet odrzucenie wniosku. Opóźnienie spowodowane obowiązkiem doniesienia dodatkowych dokumentów lub konieczność ponownego złożenia wniosku może z kolei zaprzepaścić szanse danego wnioskodawcy na dopłatę.

Dla wszystkich osób, które chcą jak najsprawniej skompletować niezbędną dokumentację i przebrnąć przez procedury kredytowe bez utrudnień, przygotowaliśmy krótką ściągawkę z podstawowych zasad, które obowiązują w programie Mieszkanie dla Młodych.

Warunki, które musi spełnić wnioskodawca

 • wiek do 35 lat – liczy się rocznik, a nie data urodzenia. W przypadku małżeństw warunek dotyczy tylko 1 małżonka. Warunek nie dotyczy rodzin wielodzietnych (z min. trójką dzieci),

 • brak posiadania na własność (lub jako współwłaściciel) nieruchomości mieszkalnej (nawet jeśli została sprzedana) – warunek nie dotyczy rodzin wielodzietnych,

 • złożenie wniosku o kredyt hipoteczny na kwotę min. 50% wartości kupowanego mieszkania,

 • złożenie wniosku o kredyt hipoteczny z okresem spłaty min. 15 lat.

Wysokość dopłat MdM: 2018 r.

W MdM-ie nie obowiązuje żaden limit zarobków, który uniemożliwiałby skorzystanie z programu. O dopłatę mogą się starać zarówno małżeństwa, jak i single. O wysokości dofinansowania decyduje liczba posiadanych dzieci (własnych lub przysposobionych):

 • 10% dopłaty dla singli/małżeństw bezdzietnych,

 • 15% dopłaty dla singli/małżeństw wychowujących jedno dziecko,

 • 20% dopłaty dla singli/małżeństw wychowujących dwoje dzieci,

 • 30% dopłaty dla singli/małżeństw wychowujących troje lub więcej dzieci.

Warunki, które musi spełnić nieruchomość

 • powierzchnia mieszkania: do 75 m kw. (lub 85 m kw. w przypadku rodzin wielodzietnych),

 • powierzchnia domu: do 100 m kw. (lub 110 m kw. w przypadku rodzin wielodzietnych),

 • cena metra kwadratowego powierzchni użytkowej nieruchomości nie może przekroczyć publikowanego przez BGK limitu dla danego województwa lub miasta (wartości te są wyższe dla rynku pierwotnego i niższe dla rynku wtórnego)

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam