Chcesz przejść na mały ZUS? Masz czas tylko do 8 stycznia 2019 r.

2018-12-31 10:42:08

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z uprawnienia do płacenia niższych składek ZUS, muszą się zarejestrować najpóźniej 8 stycznia. To ostateczny termin, którego przekroczenie będzie skutkowało utratą prawa do zniżki.

Z początkiem nowego roku wchodzi w życie ustawa o niższych składkach ZUS dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności pensji minimalnej (w 2018 r. to 63 tys. złotych).

Mały ZUS dla małych firm

Nowe przepisy o małym ZUS-ie zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r., dając gorzej zarabiającym przedsiębiorstwom możliwość ograniczenia wydatków na ubezpieczenie społeczne. Przypomnijmy, że wraz z nowym rokiem wzrośnie standardowa składka ZUS-owska, przekraczając barierę 1200 zł miesięcznie. Tak duży wydatek to duże obciążenie dla drobnych przedsiębiorców, które może się doprowadzić do utraty płynności finansowej. Dzięki przejściu na mały ZUS małe firmy będą mogły odprowadzać składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne w kwocie proporcjonalnej do dochodów.

"To ogromna szansa radykalnej poprawy rentowności dla dziesiątków tysięcy osób, dla których zryczałtowany ZUS stanowił często barierę uniemożliwiającą rozwój ich firm, a w wielu przypadkach był obciążeniem nie do udźwignięcia" - podkreśla w wydanym komunikacie Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Kolejna szansa na ulgę dopiero za rok

By skorzystać z ulgi, należy dopełnić odpowiednich formalności: do 8 stycznia zarejestrować się z ZUS-ie nowym kodem. Z możliwości tej skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili własną firmę przez min. 60 dni.

Osoby, które przegapią termin, będą mogły przejść na mały ZUS dopiero za rok.

Mały ZUS w 2019 r. funkcjonować będzie obok innych dostępnych form wsparcia rozwoju małego biznesu: "ulgi na start" i dwuletniej preferencyjnej stawki ZUS dla nowych firm.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam