Gdzie zgłosić kradzież dowodu osobistego?

2017-09-26 11:05:13

Nie trzeba już osobiście iść do urzędu, by zgłosić utratę dowodu osobistego: kradzież, zaginięcie lub zniszczenie. Teraz można to szybko i wygodnie zrobić przez Internet. Niestety będziesz potrzebować do tego Profilu Zaufanego.

25 września 2017 r. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło nowy formularz zgłoszenia utraty dowodu osobistego. Dostępny jest na stronie obywatel.gov.pl. Formularz jest teraz bardziej intuicyjny, przez co wyeliminowano problemy z jego uzupełnianiem. Mało tego - część danych uzupełnia się automatycznie, skracając czas uzupełniania dokumentu.

Jeśli chcesz unieważnić swój dowód:

  1. Wejdź na obywatel.gov.pl
  2. Kliknij opcję "Zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego"
  3. Wybierz opcję "Przez Internet"
  4. Kliknij przycisk "Wyślij zgłoszenie"

Uwaga! Aby wysłać formularz do e-urzędu, należy go podpisać Profilem Zaufanym. Jeśli jeszcze nie korzystasz z Profilu Zaufanego (PZ), możesz go założyć w kilku prostych krokach przez bankowość elektroniczną. Sprawdź, w których bankach założysz Profil Zaufany. Ani samo założenie PZ, ani korzystanie z niego nie wiążą się z żadnymi opłatami. PZ można również założyć osobiście w urzędzie stacjonarnym.

Status unieważnienia dowodu będziemy mogli w każdej chwili sprawdzić on-line.

Przez Internet będziemy mogli również zawnioskować od razu o wydanie nowego dowodu. Wystarczy mieć przy sobie aktualne zdjęcie i uzupełnić dedykowany formularz (i w tym przypadku jego wysłanie autoryzujemy podpisem cyfrowym: Profilem Zaufanym).

Jeśli Twój dowód osobisty został skradziony, fakt ten powinieneś zgłosić również na policji i w banku. Może to zapobiec ewentualnym wyłudzeniom (np. zaciąganiu pożyczek na Twoje dane), których mógłby się dopuścić złodziej, będący w posiadaniu Twojego dokumentu.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji, w 2016 roku Polacy najczęściej zgłaszali potrzebę unieważnienia dokumentu tożsamości ze względu na następujące przyczyny:

  • utratę dowodu (w tym kradzież): 393 tys. przypadków,
  • zniszczenie dokumentu: 119 tys. przypadków,
  • reklamację: 14 tys. przypadków,
  • inne przyczyny: 53 tys. przypadków.

9 tys. dowodów zostało z kolei znalezionych przez przypadkowe osoby, które zgłosiły ten fakt do urzędu.

Najczęściej swoje dokumenty tożsamości gubimy w wakacje (w sierpniu i wrześniu), a najrzadziej zimą (w pierwszym kwartale roku).

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam