Mieszkanie Plus: pierwszeństwo dla poszkodowanych przez żywioły

2017-08-25 09:28:13

Osoby poszkodowane przez żywioły (w tym sierpniowe nawałnice) będą mieć pierwszeństwo podczas ubiegania się o wynajem mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus.

Choć tanie lokale na wynajem w programie Mieszkanie Plus miały być jednakowo dostępne dla wszystkich, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaczyna tworzyć listę uprzywilejowanych. Na pierwszeństwo w otrzymaniu lokum mogą liczyć osoby poszkodowane wskutek działania żywiołów. Rząd chce w ten sposób pomóc m.in. tym osobom, które utraciły swój dobytek po ostatnich nawałnicach, jakie przeszły nad kilkoma województwami w Polsce. Istnieje przy tym szansa, że niedługo przy współpracy samorządów i przedsiębiorców zostaną opracowane nowe założenia inwestycyjne, dzięki którym na terenach dotkniętych niszczycielską siłą żywiołu powstaną dotąd nieplanowane budynki w ramach Mieszkania Plus.

Mieszkanie Plus w ramach odszkodowania

Ofiary nawałnic to jednak nie jedyna grupa uprzywilejowanych. Na początek kolejki oczekujących na możliwość skorzystania z taniego wynajmu MIiB wysunęło także obywateli wywłaszczonych na cele publiczne. Mowa o osobach, którym odebrano prawo do zamieszkiwania danej nieruchomości, ponieważ teren, na której była postawiona, został przeznaczony na realizację inwestycji krajowych, np. budowę drogi czy poprowadzenie linii energetycznej. Dzięki temu osoby, które odstąpiły należące do nich grunty, mogą liczyć nie tylko na odszkodowanie, ale i możliwość taniego najmu w ramach Mieszkania Plus. W przypadku, gdy wartość nieruchomości oferowanej osobie wywłaszczonej będzie niższa niż wysokość proponowanego odszkodowania pieniężnego nadwyżka zostanie przekazana na konto wywłaszczonego.

Wykluczone z tej grupy są jednak osoby dotknięte reprywatyzacją.

Pierwsze lokale już za 10 miesięcy

Mieszkanie Plus to program realizowany częściowo przez BGK Nieruchomości. Działanie programu reguluje ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości, podpisana na początku tego miesiąca. Pierwsze mieszkania w ramach programu mają zostać oddane do użytkowania w Białej Podlaskiej już czerwcu 2018 roku. Udostępnione zostanie wówczas 186 lokali. Aktualnie w budowie znajduje się ok 1,2 tys. mieszkań (w przygotowaniu znajduje się łącznie przeszło 10 tys. mieszkań). Na realizację programu rząd ma w tym roku przeznaczyć ok 25 mln zł, w 2018 roku: 125 mln zł, a w 2019 roku: 50 mln zł.

Koszty, jakie wiążą się ze zamieszkaniem lokalu w ramach programu, to czynsz (w wysokości waloryzowanej co roku przez rząd), opłata eksploatacyjna (za zarządzanie nieruchomością) oraz media (prąd, wodę itp.). Jeśli lokator wybierze opcję przejęcia mieszkania na własność, będzie także zobowiązany do regulowania dodatkowej opłaty wykupu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam