Ubezpieczenie od żywiołów: jak wybrać, to najlepsze?

2017-08-21 17:48:36

Uważasz, że ubezpieczenie od żywiołów nie jest potrzebne? Nawałnica, jaka przeszła nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia, zniszczyła ok 46 tys. ha lasów i uszkodziła niemal 3 tys. domów - głównie zrywając z nich dachy. Szacowana wartość samych odszkodowań, jakie zostaną wypłacone po tym zdarzeniu, to kilkaset milionów złotych. Na tego typu pomoc finansową mogą jednak liczyć tylko osoby, które wcześniej się zabezpieczyły, wykupując polisę chroniącą od burz i silnego wiatru.

Niestety Polska co roku zmaga się z problemem strat powodowanych przez działanie żywiołów. Średnioroczna wartość odszkodowań wypłaconych z tytułu szkód wywołanych przez zjawiska pogodowe (deszcze, burze czy powodzie) to ok 1 mld zł. Na kilkaset milionów złotych szacuje się kwotę odszkodowań, jakie zostaną przekazane poszkodowanym przez same sierpniowe nawałnice, jakie przeszły kilka dni temu nad Polską. Biorąc pod uwagę częstotliwość występowania załamań pogody i skalę zniszczeń, z jaką mamy do czynienia wręcz każdego roku, nie warto lekceważyć potrzeby zabezpieczenia się przed ryzykiem. Tym bardziej że ubezpieczenie od skutków żywiołów kosztuje niewiele w porównaniu do wysokości strat, na jakie narażeni są poszkodowani przez działania natury.

Nie zaniżaj sumy ubezpieczenia

W przypadku ubezpieczenia od skutków żywiołów, szczególnie ważną rolę odgrywa dobranie właściwej sumy ubezpieczenia. Ubezpieczając dom, mieszkanie czy gospodarstwo rolne, nie warto zaniżać wartości nieruchomości i sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnej kwoty, jaką może wypłacić nam ubezpieczyciel. Co prawda w ten sposób zmniejszymy wysokość składki, ale i niższe będzie nasze ewentualne odszkodowanie. W konsekwencji może nie wystarczyć do pokrycia kosztów naprawy doznanych szkód.

Chroń nie tylko mury, ale i ruchomości

Ubezpieczając swoją posiadłość, warto decydować się nie tylko na polisę chroniącą w podstawowym zakresie (mury i dachy), ale i ruchomości znajdujące się wewnątrz budynków. Dzięki temu będziemy mogli otrzymać pieniądze na zakup nowych sprzętów czy mebli, gdy te ulegną zniszczeniu wskutek działania żywiołów.

Nie czekaj na rzeczoznawcę. Sam zbierz dowody

Posiadając ubezpieczenie nieruchomości, warto mieć świadomość tego, jak należy postępować, by uzyskać odszkodowanie w najwyższej możliwej wysokości. Po wystąpieniu szkody wartość strat jest oceniana przez rzeczoznawcę, jednak nie musimy biernie na niego czekać. Możemy samodzielnie udokumentować stan budynku, wykonując zdjęcia i spisując listę zniszczeń. Warto zadbać, by fotografie przedstawiały jak najwięcej szczegółów, dzięki czemu będziemy mieć odpowiednie dowody ułatwiające nam dochodzenie swoich roszczeń. Zniszczone przedmioty powinniśmy zgromadzić w jednym miejscu, by ułatwić wysłannikowi ubezpieczyciela przeprowadzenie oględzin. Gdy przystępujemy do zabezpieczenia dachu przed dalszym zniszczeniem, pamiętajmy o fakturach za zakupione w tym celu materiały - to koszty, których zwrot mamy prawo domagać się od ubezpieczyciela.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam