Tylko nieliczni zyskają. Komu pomoże ustawa frankowa?

2017-08-10 18:50:20

Prezydencki projekt ustawy dotyczącej m.in. kredytów hipotecznych we frankach jest w ocenie wicepremiera Mateusza Morawieckiego "bardzo ciekawy i bardzo potrzebny" - donosi PAP. Od poprzednich propozycji padających ze strony rządzących odróżnia go rodzaj oferowanego wsparcia. Na nowej ustawie skorzystać mają przede wszystkim kredytobiorcy o niskich dochodach. Ci bogatsi będą musieli sami ponieść konsekwencje wynikające z ryzyka wiążącego się z walutowymi kredytami hipotecznymi.

Najnowszy prezydencki projekt ustawy frankowej, który trafił do Sejmu, zakłada pomoc finansową dla kredytobiorców hipotecznych, znajdujących się w najgorszej sytuacji finansowej. Mowa o osobach, których miesięczne dochody nie pozwalają na zachowanie płynności finansowej wskutek spłacania zbyt wysokich rat kredytu hipotecznego we frankach.

Prezydencki projekt ustawy o wsparciu dla kredytobiorców hipotecznych zakłada utworzenie specjalnego Funduszu Restrukturyzacyjnego, którym zarządzałby Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Fundusz będzie wsparciem podczas restrukturyzowania kredytów ("przewalutowywania" zadłużenie na złotówki). Rocznymi składkami na fundusz obciążone zostałyby banki, a ich łączne wydatki na ten cel mają nie przekraczać 3,2 mln zł rocznie.

Pożyczki po 2 tys. zł miesięcznie na raty

Choć najnowszy projekt dotyczy wsparcia kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, to złagodzone zostały warunki, jakie musi spełnić osoba, która zechce skorzystać z pomocy państwa. Między innymi obniżony został minimalny poziom obciążenia kredytowego dla kredytobiorcy. O pomoc będzie mogły się ubiegać osoby, których koszty kredytowe przekraczają już o 50% uzyskiwane dochody (wcześniej mowa była o limicie 60%). Zwiększeniu z kolei uległa proponowana wysokość pomocy finansowej przy spłacie rat w ramach nieoprocentowanych pożyczek z Funduszu Wsparcia: z 1,5 tys. zł do 2 tys. zł miesięcznie. Wydłużono przy tym czas na zwrot otrzymanego wsparcia: z 8 do 12 lat. Spłata części uzyskanej pomocy pieniężnej będzie mogła być przy tym umorzona.

Jednorazowe pożyczki do 72 tys. zł

Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty, frankowicze (a także osoby spłacające kredyty hipoteczne w innych walutach obcych lub w polskich złotówkach) będą też mogli uzyskać jednorazową pożyczkę, dzięki której spłacą kredyt w przypadku zamiaru sprzedaży mieszkania lub domu. Wysokość wsparcia w tym zakresie to aż 72 tys. zł.

Prezydencki projekt wykazuje dużo większe szanse na przyjęcie przez parlament w przeciwieństwie do wcześniej proponowanej ustawy spreadowej, która jak dotąd nie wyszła spod prac Komisji Finansów Publicznych

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam