Najlepsze lokaty na 3 miesiące: lipiec 2017

2017-07-25 19:10:00

Wakacje przyniosły niewielką poprawę na rynku depozytów: kilka banków (m.in. Inbank, eurobank, Nest Bank i Getin Bank) podniosły oprocentowanie wybranych ofert. Mimo wszystko średnia stopa zwrotu z lokat pozostawia wiele do życzenia – to zaledwie 1,3% rocznie.

Na początek podajemy dobre wieści: w ciągu ostatniego kwartału średnie oprocentowanie lokat na kwotę 5000 zł z okresem umowy 3 miesiące wzrosło. Obecnie wynosi ono 1,3% w skali roku (dane Comperia Analytic) i niestety jest to symboliczna zmiana w porównaniu do poziomu 1,26% sprzed 3 miesięcy. Realne zyski deponentów są ciągle na minusie (-045% rocznie). Wszystko przez podatek Belki i inflację. Czy mimo tego na lokatach da się zarobić? Owszem, trzeba tylko poświęcić chwilę na wybranie korzystnej oferty. A tego, które obecnie banki zapewniają najlepsze warunki, dowiecie się z najnowszego rankingu Comperia.pl.

Podczas przygotowywania zestawienia wzięliśmy pod uwagę tylko po jednej najwyżej oprocentowanej lokacie każdego z banków (nawet wtedy gdy była to jedynie oferta promocyjna, dostępna np. jedynie dla nowych klientów, na nowe środki lub wymagająca założenia konta osobistego.)

Ranking lokat 3M: 5 000 zł

Najlepsze lokaty na 3 miesiące (kwota wpłaty: 5 000 zł)

Bank

Oferta

Oprocentowanie

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

4%

PLUS BANK

LOKATA NA START

4%

IdeaBank

Lokata Happy

3,5%

mBank

3 - miesięczna lokata dla nowych klientów

3,5%

BGŻOptima

Lokata Bezkarna

3%

Millennium

Lokata Mobilna

2,25%

Raiffeisen Polbank

Lokata Mobilna

2%

Eurobank

Lokata na Nowe środki w eurobanku

2%

Nawet 4% dla nowych klientów

W czołówce zestawienia znalazły się aż dwie lokaty z oprocentowaniem 4%: Nest Lokata Witaj w Nest Banku i Lokata na Start od Plus Banku. W obu przypadkach maksymalna kwota wpłaty to 10 000 zł, a do skorzystania z oferty wymagane jest założenie lub posiadanie konta osobistego. W przypadku Nest Banku oferta dostępna jest tylko dla nowych klientów. Z oferty Plus Banku mogą z kolei skorzystać osoby, które założą lub mają już w banku założone konto (od maksimum 12 miesięcy), ale nie posiadali do tej pory lokat z koszyka Plus Banku.

Na podium znalazły się również Lokata Happy od Idea Banku oraz 3-miesięczna lokata dla nowych klientów od mBanku – w obu przypadkach przynoszą one zysk 3,5% w skali roku. Obie oferty dostępne są jedynie dla nowych klientów, ale tylko mBank wymaga od nich założenia konta osobistego.

Emilia Kasińska