Łatwiej, taniej i bezpieczniej - od dziś obowiązuje ustawa o kredycie hipotecznym (cz. 1)

2017-07-22 08:27:55

Szybsza decyzja kredytowa, możliwość odstąpienia od umowy i możliwość spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów – to jedne z głównych, ale nie jedynych, zmian, jakie wprowadza obowiązująca od dziś ustawa o kredycie hipotecznym.

Mimo olbrzymiego znaczenia, jakie kredyty hipoteczne odgrywają dla całego sektora bankowego, dopiero teraz doczekały się dedykowanej im ustawy. Opracowanie wchodzących w życie regulacji było jednak nie tyle autorskim pomysłem rządzących czy krajowego nadzoru finansowego, ale wynikało z konieczności dostosowania polskiego prawa do przepisów unijnych (dyrektywy MCD). Choć celem dyrektywy MCD było przede wszystkim wzmocnienie pozycji konsumentów, to nasz rodzimy ustawodawca przy okazji postanowił pozamiatać w sektorze pośrednictwa finansowego.

Poniżej wybraliśmy i krótko opisaliśmy dla Was najważniejsze zmiany, które wpłyną na poprawę sytuacji kredytobiorców hipotecznych.

Większe doinformowanie o kosztach

Masz dość reklam z enigmatycznie brzmiącym hasłem typu „oprocentowanie już od...”? Teraz - podobnie jak w przypadku kredytów konsumenckich - banki będą musiały podawać w materiałach marketingowych informację o RRSO reprezentatywnego przykładu kredytu z wymienieniem opłat, jakie poniesie kredytobiorca.

Konieczność podawania RRSO to nie jedyne ułatwienie podczas porównywania ofert. Każdy klient, który będzie chciał poznać warunki kredytu, otrzyma formularz informacyjny z najważniejszymi kosztami zobowiązania. W formularzu będą wymienione warunki oferty dopasowanej do profilu klienta lub przynajmniej warunki cenowe przykładu reprezentatywnego.

Koniec ze zmuszaniem do zakupu dodatkowych produktów

Choć nadal będzie możliwe oferowanie korzystniejszych warunków cenowych, jeśli klient wykupi proponowane dodatkowe produkty banku (np. ROR, kartę kredytową, ubezpieczenie nieruchomości, polisę na życie itp.), to nie może tego wymagać. Mało tego - klient będzie mógł łatwiej porównać koszty ofert dostępnych, otrzymując je w dwóch wersjach: z dodatkowymi produktami i bez nich. Dzięki temu będzie można szybko ocenić, czy propozycja cross sellingu rzeczywiście jest dla nas opłacalna.

Pośrednicy będą mówić o swoich zarobkach

Osoby korzystające z usług pośrednictwa finansowego już na wstępie rozmowy będą poinformowane, jaki typ usług świadczy dana osoba (pośrednictwo/doradztwo). Pośrednicy i agenci będą także zobowiązani do podania klientom informacji o wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymają w związku z pośredniczeniem w zawarciu umowy kredytowej.

Czytaj część 2

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam