Ile dni na odstąpienie od kredytu hipotecznego?

2017-07-24 08:41:00

Jeszcze trzy dni temu umowa kredytu hipotecznego była niczym cyrograf – raz podpisana łączyła bank i kredytobiorcę aż do momentu całkowitej spłaty zadłużenia. Od dziś obowiązują jednak nowe przepisy. Teraz każdy konsument ma prawo do odstąpienia od umowy kredytu hipotecznego. Zrezygnować można aż do 14 dni od jej zawarcia.

W sobotę (22 lipca 2017 roku) weszła w życie długo wyczekiwana ustawa o kredycie hipotecznym. Jedną z wprowadzanych zmian najbardziej znaczących dla konsumentów jest możliwość łatwej rezygnacji z umowy kredytowej po jej podpisaniu.

14 dni od złożenia podpisu

Po zawarciu umowy kredytowej konsument ma teraz aż 14 dni kalendarzowych na przekazanie do banku oświadczenia o odstąpienie od umowy. Przypominamy, że do wczoraj możliwość odstąpienia dotyczyła jedynie kredytów konsumenckich.

Wzór odstąpienia dołączany jest do każdej umowy przez bank. Możemy użyć dokładnie tego formularza lub własnego pisma, pamiętając, by jego treść była zgodna ze wzorem.

Pismo prześlesz pocztą

By spełnić warunki rezygnacji, należy najdalej w 14 dniu trwania umowy przekazać oświadczenie o odstąpieniu pod adres wskazany przez kredytodawcę, pośrednika kredytu hipotecznego lub agenta. Niekoniecznie trzeba to robić osobiście. Wystarczy najpóźniej w 14 dniu przekazać pismo pocztą (korzystając z przesyłki poleconej Poczty Polskiej).

Uwaga! Skorzystanie z przesyłki kurierskiej nie da gwarancji skuteczności oświadczenia.

Rezygnacja nic nie kosztuje

Za skorzystanie z prawa do odstąpienia od umowy konsument nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów. Będzie jednak zobowiązany do opłacenia odsetek naliczonych zgodnie z umową za czas, korzystania z pieniędzy wypłaconych przez bank. Może też być obciążony bezzwrotnymi kosztami, jakie bank zdążył już ponieść w związku z umową.

Kwotę kredytu wraz z odsetkami należy zwrócić w terminie do 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Jako dzień spłaty zgodnie z ustawą rozumiany jest dzień przekazania należności na rzecz banku.

Odstąpienie od umowy produktów dodatkowych

Jeśli z podpisaną przez Ciebie umową kredytową była związana usługa dodatkowa z oferty kredytodawcy lub osoby trzeciej (np. ubezpieczyciela, jeśli w zawarciu polisy pośredniczył bank), rezygnując z kredytu, odstępujesz jednocześnie od umów tych usług dodatkowych.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam