Nowe dopłaty MdM na 2017 r. dostępne już od sierpnia

2017-07-12 08:10:55

Już za kilka tygodni ponownie będzie można składać wnioski o dofinansowanie MdM z wypłatą jeszcze w tym roku! 7 lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych.

Zmiana przepisów pozwoli odblokować fundusze przeznaczone na dopłaty na 2017 rok, które do tej pory były zarezerwowane dla rodzin wielodzietnych. Jak to możliwe? Obecnie obowiązujące zasady funkcjonowania Mieszkanie dla Młodych pozwalają na wykorzystanie w bieżącym roku jedynie 95% puli środków przeznaczonych na dany rok. Brakujące 5% to fundusze, które miały zabezpieczać interesy beneficjentów programu decydujących się na powiększenie rodziny o 3 lub kolejne dziecko już w trakcie korzystania z MdM-u.

Przypominamy, że przepisy programu umożliwiają uzyskanie dodatkowego dofinansowania do kredytu dla rodzin wielodzietnych, którym urodzi się (lub zostanie przysposobiony) 3 lub kolejny potomek w okresie nawet do 5 lat po przystąpieniu do MdM-u. Niestety autorzy ustawy przeliczyli się z popytem na tego rodzaju dopłaty. Bonus finansowy nie okazał się tak dużym hitem wśród beneficjentów, jak zakładał to ustawodawca. Niskie zainteresowanie skorzystaniem z "premii" pozwoliło na zwolnienie blokady środków, które teraz mogą zostać przeznaczone na podstawowe cele programu.

Choć zmiany w ustawie dotyczą odblokowania limitu 5% rocznej puli dofinansowań, do wykorzystania zostanie oddana kwota przekraczająca ten pułap. Jest to związane z mechanizmem blokady, według którego banki przestawały przyjmować wnioski o kredyty MdM w momencie, w którym kwota zarezerwowanych dopłat osiągnie limit 95% puli. Tymczasem część środków zarezerwowanych (ok 4%) ostatecznie nie została rozdysponowana z różnych przyczyn (np. wnioskodawca się rozmyślił lub bank - w wyniku komplikacji podczas procesowania wniosku - kredytu nie udzielił).

Jeśli Senat uchwali ustawę, a prezydent ją podpisze, nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 sierpnia. W okresie do 14 dni od tej daty BGK ogłosi termin rozpoczęcia powtórnego przyjmowania wniosków o kredyty MdM na 2017 rok. Najprawdopodobniej będzie to możliwe już od drugiego tygodnia sierpnia.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam