Zmiany w ustawie hazardowej. Banki będą przyglądać się przelewom

2017-07-01 11:40:14

Od dziś (1 lipca 2017 roku) w Polsce obowiązują nowe przepisy w ustawie o grach hazardowych, nakładające na banki dodatkowe obowiązki. Od teraz banki będą musiały aktywnie przeciwdziałać uczestnictwu swoich klientów w nielegalnych grach przez Internet.

Zgodnie z polskim prawem udział w grach hazardowych przez Internet jest zabroniony (o ile jest to gra organizowana przez podmiot nieposiadający stosowanego zezwolenia). Tępienie nielegalnie funkcjonujących w tej branży firm, które prowadzą działalność w sieci, nie należy jednak do zadań łatwych dla organów ścigania. By zwiększyć wydajność działań prowadzonych w kierunku ograniczenia szarej strefy, rząd opracował zmiany w ustawie o grach hazardowych, angażując do akcji – wraz z początkiem lipca – również banki.

Monopol w rękach rządu

Wśród zmian wprowadzonych w nowelizacji ustawy znajdziemy m.in. ustanowienie monopolu państwa na automaty zlokalizowane poza kasynami, a także wybrane gry kasynowe organizowane w Internecie. Wyjątkiem są zakłady wzajemne i loterie promocyjne – te mogą być urządzane na podstawie zezwolenia wydanego przez właściwego dyrektora izby administracji skarbowej.

Bank odrzuci przelew

Ustawa w nowej odsłonie zobowiązała banki (pod groźbą kary) do podejmowania kroków zapobiegających uczestniczeniu przez ich klientów w nielegalnych grach hazardowych. W jaki sposób? Przepisy wprowadziły zakaz używania kart i innych usług płatniczych (takich jak przelewy) do opłacania nielegalnych gier hazardowych. Jeśli, korzystając z usług danego banku, jego klient zechce zapłacić za udział w nielegalnej grze hazardowej (np. kartą), bank musi odmówić realizacji takiej płatności.

Gdzie można grać legalnie?

Wykaz firm, które uzyskały zezwolenie Ministra Rozwoju i Finansów na organizowanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych on-line, znaleźć można na stronie: http://www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier/gry-hazardowe-przez-internet. Obecnie lista ta jest bardzo uboga, a znajdują się na niej następujące podmioty:

  • FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.
  • Milenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
  • Star - Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.
  • TOTOLOTEK S.A.
  • E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
  • forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
  • LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam