4 fakty o automatycznym wznowieniu OC, które musi znać każdy kierowca

2017-06-29 17:43:28

Wyjaśniamy, na jakich zasadach ubezpieczenie OC samochodu ulega automatycznemu przedłużeniu, w jakich przypadkach ten mechanizm nie zadziała i co trzeba zrobić, jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela.

Umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na okres 12 miesięcy. Jeśli nie wypowiesz jej najpóźniej na dzień przed terminem jej końca, umowa zostanie automatycznie przedłużona na kolejny roczny okres. Nastąpi to na mocy tzw. klauzuli prolongacyjnej, której celem było ograniczenie ryzyka związanego z poruszaniem się po drogach samochodów bez wykupionego OC.

1. Zaległości w składkach mogą przeszkodzić w odnowieniu OC

Jeżeli nie podejmiesz działań w kierunku wypowiedzenia OC u obecnego ubezpieczyciela, nie musisz martwić się o wygasającą polisę, bo odnowi się samoczynnie bez Twoich działań w tym kierunku. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której zalegasz ze składką OC. Automatyczne odnowienie nastąpi wyłącznie wtedy, gdy składka wynikająca z obecnie trwającej polisy została opłacona w całości.

2. Przekroczyłeś termin wypowiedzenia? Poczekasz kolejny rok

Jeśli chcesz zmienić swojego ubezpieczyciela, pamiętaj o wypowiedzeniu obecnego OC na czas. Jeżeli nie dopełnisz formalności w terminie i dotychczasowe OC ulegnie odnowieniu, będziesz musiał poczekać kolejny rok na następną szansę zmiany polisy.

3. Nie dotrzymując terminów, narażasz się na podwójne OC

Może się zdarzyć, że kierowca wykupi OC u nowego ubezpieczyciela, zapominając wypowiedzieć dotychczasową umowę (lub nie dopełniając warunków wypowiedzenia). Jeśli obecne OC ulegnie automatycznemu przedłużeniu, kierowca będzie posiadać dwie polisy dla tego samego samochodu. Podwójne ubezpieczenie nie leży w interesie posiadacza pojazdu, ponieważ będzie musiał płacić dwie składki OC, bez zyskiwania żadnych dodatkowych korzyści. Nie jest to także sytuacja pożądana dla całego systemu ubezpieczeniowego, dlatego istnieje możliwość rezygnacji z jednej z polis (o ile przynajmniej jedna została przedłużona automatycznie), mimo że standardowo OC zawierane jest na rok. By pozbyć się problemu, wystarczy wypowiedzieć umowę pisemnie w dowolnym czasie.

4. Nie ubezpieczyłeś auta? Zapłacisz karę

Jeśli kupiłeś auto używane, stając się jego kolejnym właścicielem, pamiętaj o obowiązku wykupienia dla niego ubezpieczenia OC, ponieważ OC nie odnowi się samoczynnie, gdy to nabyte przez jego poprzedniego posiadacza wygaśnie (lub zostanie rozwiązane z inicjatywy tej osoby - jeśli uzgodniliście podczas transakcji, że wypowiesz OC zawarte przez zbywcę, by mógł odzyskać opłacone już składki). Nie warto przy tym zwlekać z tym obowiązkiem, ponieważ za brak OC grożą wysokie kary.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam