Egipt 2017: czy wczasy będą bezpiecznie?

2017-06-29 16:21:27

W związku z trwającym w Egipcie stanem wyjątkowym Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza turystom wyjazdy do tego kraju. Wyjątkiem są podróże o miejscowości turystycznych leżących po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym: Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.

W Egipcie od 10 kwietnia na terytorium całego kraju obowiązuje stan wyjątkowy, związany z utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi. Choć od kwietniowych zamachów minęły już prawie 3 miesiące, wczasowicze wciąż muszą liczyć się z ryzykiem. MSZ ostrzega, że ewentualne zamachy, jakie mogą nastąpić w przyszłości mogą być skierowane przeciwko turystom.

Komunikat MSZ: „Nie podróżuj” do Egiptu

Komunikat skierowany do osób zastanawiających się nad wyjazdem do Egiptu brzmi: „Nie podróżuj”. Choć względnie bezpieczne powinny być wyjazdy grupowe do miejscowości typowo turystycznych (takich jak: Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam oraz Sharm el-Sheikh), to osoby przebywające w Egipcie powinny zachować szczególną ostrożność w miejscach najbardziej narażonych na ataki. Należą do nich lokalizacje najbardziej oblegane przez turystów, restauracje, lotniska, centra handlowe, hotele, a także miejsca kultu religijnego. Zalecane jest także monitorowanie na bieżąco sytuacji w Egipcie. Jeszcze przed wyjazdem warto zgłosić podróż w systemie Odyseusz.

Uważaj na koszty leczenia

Jeśli mimo ostrzeżeń planujesz urlop w Egipcie, nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu wyjazdu, ponieważ koszty hospitalizacji są tam bardzo drogie. W razie zaistnienia potrzeby konsultacji lekarskich, zaleca się skontaktować wcześniej z ubezpieczycielem, by otrzymać informację na temat tego, czy polisa pokryje koszty leczenia. Niestety polscy ubezpieczyciele niekiedy kwestionują zasadność kosztów leczenia, skutkiem czego – mimo posiadania polisy – turysta będzie zobowiązany do pokrycia ich z własnej kieszeni. Z tego względu warto zapoznać się z warunkami nabywanej polisy – decydowanie się na najtańszy wariant może nie zapewniać należytej ochrony.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam