Jak działa karta wielowalutowa?

2017-06-10 20:25:09

Często wyjeżdżasz za granicę? Zamiast zabierać w podróż zwykłą kartę do konta, wymień ją na kartę wielowalutową. Zaoszczędzisz na kosztach przewalutowania płatności. Wszystko dzięki temu, że korzystając z karty wielowalutowej, płacisz bezpośrednio w walucie transakcji.

Zaletą każdej karty wielowalutowej jest możliwość płacenia w zagranicznej walucie bez ponoszenia kosztów przewalutowania, ponieważ transakcja jest rozliczana bezpośrednio z konta prowadzonego w danej walucie. Oczywiście dotyczy to tylko tych przypadków, gdy klient posiada konto prowadzone w danej walucie. Oznacza to, że jeżeli posiadasz 4 rachunki: w PLN, EUR, CHF oraz GBP i zechcesz zapłacić kartą za zakupy w euro, kwota płatności obciąży Twoje konto w euro. Jeśli zechcesz opłacić za zakupy w w dolarach, pieniądze zejdą w konta dolarowego. Analogicznie będzie w przypadku funtów czy franków. Wysokość kwoty pobranej z Twojego konta będzie dokładnie taka sama, jaka widniała na sklepowym paragonie.

Jeśli z kolei płacisz w walucie, w której nie posiadasz konta walutowego, transakcja zostanie przeliczona zgodnie z zasadami obowiązującymi w Twoim banku, a pieniądze zejdą z konta głównego (zwykle jest to konto złotowe). Podobnie, jeśli nie zapewnisz na rachunku walutowym funduszy, pozwalających na rozliczenie danej płatności.

Choć w przypadku kart dostępnych w PKO BP, Pekao czy ING Banku Śląskim karta wielowalutowa automatycznie "rozpozna", z którego rachunku pobrać kwotę podczas realizowania płatności, to to w przypadku innych banków (np. Citi Handlowego) taka opcja jest niedostępna. Oznacza to, że przed wyjazdem za granicę trzeba będzie pamiętać, by ręcznie przepiąć kartę do wybranego konta walutowego. To samo dotyczy powrotu - po przyjeździe z zagranicy należy samodzielnie podpiąć kartę do rachunku złotowego. Na szczęście wszystkie banki umożliwiają zarządzanie kartą wielowalutową przez bankowość elektroniczną. Dzięki temu obsługa karty jest wygodna i nie wymaga nawet kontaktu z doradcą w oddziale czy na infolinii.

Choć karta wielowalutowa pozwala uniknąć kosztów przewalutowań, to warto pamiętać, że może wiązać się z prowizjami od wypłat gotówkowych z zagranicznych bankomatów. Wybierając ofertę dla siebie, koniecznie należy też sprawdzić wysokość opłaty miesięcznej (lub rocznej) za kartę oraz koszt obsługi rachunków walutowych.
 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam