Na lokatach z oprocentowaniem poniżej 2,47% tracisz!

2017-05-29 19:28:31

Masz lokatę z oprocentowaniem niższym niż 2,47%? Mamy dla Ciebie złą wiadomość - na tej lokacie tracisz! Obecnie 2,47% w skali roku to minimalne oprocentowanie depozytów, które pozwala na ochronienie pieniędzy przed inflacją.

Choć banki działające w Polsce nie stosują ujemnego oprocentowania depozytów, to i tak wiele osób traci na posiadanych lokatach - często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wszystko przez inflację, która w kwietniu wyniosła 2% (i najprawdopodobniej zostanie utrzymana na podobnym poziomie w najbliższych miesiącach).

Inflacja: największy wróg oszczędnych

Dodatnia inflacja oznacza, że ceny produktów i usług konsumpcyjnych rosną - za tę samą kwotę możemy ich nabyć mniej niż kiedyś. Jednym zdaniem: pieniądz traci na wartości. Czy możemy temu przeciwdziałać? Owszem. Możemy przechowywać gotówkę na lokatach czy innych produktach depozytowych lub inwestycyjnych, które dzięki odsetkom zniwelują negatywny wpływ inflacji. Niestety nie pomogą zwykłe konta oszczędnościowe, średnio oprocentowane na z oprocentowaniem 1,45% rocznie (dane Comperia Analytics). Choć teoretycznie zysk przynoszą, to realnie tylko na nich tracimy - przez inflację.

Odsetki nie zawsze oznaczają (realny) zysk

By ochronić kapitał przed utratą wartości, oprocentowanie wybranego przez nas produktu oszczędnościowego musi wynosić co najmniej tyle samo, co inflacja. Jeśli będzie równe, co prawda realnie nic nie zarobimy, ale i nie stracimy. W praktyce - mimo że na naszym koncie będzie nam przybywać funduszy (powiększanych o wypracowywane odsetki), to rzeczywista wartość tych pieniędzy będzie utrzymywać się na tym samym poziomie.

Uwaga na podatek Belki

Pamiętać należy o jeszcze jednej ważnej rzeczy, a jest nią podatek od zysków kapitałowych, który wynosi 19%. Jeśli zatem nie chcemy tracić na lokacie, jej oprocentowanie nie może być równe inflacji, ale musi być od niej wyższe - o wartość podatku, który bank przekaże z należnych nam odsetek na rzecz Skarbu Państwa. Na dzień dzisiejszy oprocentowanie lokaty, na której nie będziemy tracić, musi wynieść zatem co najmniej 2,47%.

 

Renata Grochowska